08.12.2011 Podatki

Wyrok NSA z dnia 8 grudnia 2011 r., sygn. II FSK 1068/10

Opodatkowanie będących w posiadaniu spółdzielni mieszkaniowej budynków lub ich części według stawek podatku od nieruchomości właściwych dla budynków mieszkalnych albo dla budynków związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej uzależnione jest od tego, czy budynki te (lub ich części) służą tylko zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych (i innych potrzeb, w rozumieniu art. 1 ust. 1 u.s.m.) członków spółdzielni i ich rodzin, czy też służą także innym celom, o czym świadczy ich wynajmowanie podmiotom zewnętrznym.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Jerzy Rypina, Sędziowie: NSA Tomasz Zborzyński (sprawozdawca), NSA Jerzy Płusa, Protokolant Szymon Mackiewicz, po rozpoznaniu w dniu 8 grudnia 2011 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Spółdzielni Mieszkaniowej w G. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy z dnia 28 grudnia 2009 r. sygn. akt I SA/Bd 786/09 w sprawie ze skargi Spółdzielni Mieszkaniowej w G. na interpretację Prezydenta G. z dnia 26 sierpnia 2009 r. nr [...] w przedmiocie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 28 grudnia 2009 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy oddalił skargę Spółdzielni Mieszkaniowej w G. na interpretację indywidualną Prezydenta G. z dnia 26 sierpnia 2009 r. nr [...] w przedmiocie podatku od nieruchomości.

Stan sprawy Sąd przedstawił w sposób następujący:

W dniu 2 czerwca 2009 r. Spółdzielnia Mieszkaniowa w G. wystąpiła do Prezydenta G. z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej przepisów ustawy z dnia 12 stycznia 1991r. o podatkach i opłatach lokalnych (Dz. U. z 2006 r. Nr 121, poz. 844 ze zm., dalej: u.p.o.l.) w zakresie opodatkowania podatkiem od nieruchomości lokali w budynkach spółdzielni, wykorzystywanych na potrzeby statutowej działalności społeczno-wychowawczej, w szczególności dla prowadzenia klubów spółdzielni, w sytuacji, gdy z niektórych pomieszczeń klubów kilka razy w miesiącu korzystają obcy użytkownicy (kluby, partie, sekcje, towarzystwa, koła), za minimalną odpłatnością w wysokości 30 zł miesięcznie. Opłata ta kompensuje koszty sprzątania, ciepłej i zimnej wody, energii elektrycznej i ogrzewania pomieszczeń. W związku z tak przedstawionym stanem faktycznym skarżąca zadała pytanie, według jakich stawek winny być opodatkowane podatkiem od nieruchomości lokale w budynkach spółdzielni, wykorzystywane dla statutowej działalności społeczno-wychowawczej, w szczególności dla prowadzenia klubów spółdzielni, zajmując stanowisko, że jeżeli lokal znajduje się w zasobie spółdzielni mieszkaniowej i jest przeznaczony na świetlicę osiedlową, w której na co dzień prowadzona jest statutowa działalność społeczno-wychowawcza (nawet jeśli jest równocześnie wynajmowana innym podmiotom), powinien być opodatkowany podatkiem od nieruchomości według stawek jak od budynków pozostałych. Podniosła, że w zakresie podstawowej działalności spółdzielni nie można jej przypisać prowadzenia działalności gospodarczej, a w konsekwencji działanie spółdzielni na rzecz jej członków należy uznać jako niezwiązane z działalnością gospodarczą. Dla poparcia swego stanowiska przywołała uchwałę Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 24 marca 1997 r. (FPK 1/97; ONSA 1997/3) oraz postanowienie Sądu Najwyższego z dnia 20 października 1999 r. (III CKN 372/98) oraz na odpowiedź podsekretarza stanu w Ministerstwie Finansów z dnia 16 marca 2007 r. na interpelację poselską z dnia 15 lutego 2007 r.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne