Wyrok NSA z dnia 4 listopada 2011 r., sygn. II FSK 815/10
Podstawa opodatkowania ustalona w drodze oszacowania nigdy nie będzie podstawą rzeczywistą. Zadaniem organów, dokonujących szacunku, jest ustalenie danych niezbędnych z punktu widzenia prawa podatkowego w wartościach maksymalnie zbliżonych do rzeczywistych. W konsekwencji należy stwierdzić, że organy podatkowe, aby sprostać temu zadaniu muszą wykorzystać wszystkie dostępne i możliwe do wykorzystania dane. W związku z tym, jeżeli organy nie mogą tego dokonać poprzez odstąpienie od szacowania w trybie art. 23 § 2, to muszą stosować metody wymienione w art. 23 § 3 Ordynacji podatkowej, bądź inne, zgodne z regułą wynikającą z art. 23 § 4 tej ustawy.
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Bogusław Dauter, Sędziowie NSA Tomasz Kolanowski (sprawozdawca), WSA del. Grażyna Nasierowska, Protokolant Janusz Bielski, po rozpoznaniu w dniu 4 listopada 2011 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej J. J. i K. J. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 14 grudnia 2009 r. sygn. akt I SA/Gl 455/09 w sprawie ze skargi J. J. i K. J. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w K. z dnia 30 marca 2009 r. nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych za 2004 r. 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od J. J. i K. J. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w K. kwotę 2.400 (dwa tysiące czterysta) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wyrok Sądu pierwszej instancji i przedstawiony przez ten Sąd tok postępowania przed organami podatkowymi.
1. Zaskarżonym wyrokiem Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach oddalił skargę J. i K.J. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w K. w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych.
2. Decyzją z 31 grudnia 2008 r. Naczelnik Urzędu Skarbowego w M. określił małżonkom J. zobowiązanie w podatku dochodowym od osób fizycznych za 2004 r. w kwocie wyższej niż wynikająca ze złożonego zeznania.
Organ stwierdził nieprawidłowości w podatkowej księdze przychodów i rozchodów miedzy innymi w zakresie zawyżenia kosztów uzyskania przychodów o kwotę wynikającą z zakupu materiałów i usług budowlanych zakwalifikowanych jako remont. Organ nie uznał księgi, jako dowodu w postępowaniu podatkowym i dokonał oszacowania podstawy opodatkowania - w zakresie tych kosztów.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty