Wyrok NSA z dnia 3 listopada 2011 r., sygn. I FSK 1511/10
Aby skutecznie podważyć faktyczną podstawę decyzji podatkowej nie wystarczą same twierdzenia skarżącej o naruszeniu wymienionych zasad, ale konieczne jest wykazanie, jakich konkretnie błędów i uchybień w toku postępowania dowodowego dopuściły się organy.
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Jan Zając (sprawozdawca), Sędzia NSA Marek Kołaczek, Sędzia WSA del. Hieronim Sęk, Protokolant Katarzyna Nowik, po rozpoznaniu w dniu 3 listopada 2011 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej B. S. "E." w B. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku z dnia 11 sierpnia 2010 r. sygn. akt I SA/Bk 148/10 w sprawie ze skargi B. S. "E." w B. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w B. z dnia 9 lutego 2010 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za okres od sierpnia do grudnia 2006r. 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od B. S. "E." w B. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w B. kwotę 7200 (siedem tysięcy dwieście) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego
Uzasadnienie
Wyrokiem z 11 sierpnia 2010 r., I SA/Bk 148/10 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku oddalił skargę B. S. "E." w B. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w B. z 9 lutego 2010 r. Nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za okres sierpień - grudzień 2006 r.
Powyższe rozstrzygnięcie zapadło w następującym stanie faktycznym przyjętym przez Sąd pierwszej instancji. Skarżąca prowadząc działalność gospodarczą pod nazwą "E." z siedzibą w B., nie ujęła w ewidencji rozliczeniowej podatku od towarów i usług, a także w składanych deklaracjach VAT- 7, całości obrotu i kwot podatku należnego związanego z prowadzoną przez siebie sprzedażą towarów w systemie ratalnym, finansowaną kredytem bankowym. Działalność Skarżącej polegała na handlu obwoźnym artykułami AGD i RTV w systemie sprzedaży ratalnej, przy czym bezpośrednią sprzedażą zajmowali się pracownicy Skarżącej. Na podstawie umów o współpracy, zawartych z Ż. S.A. w L. i L.S.A. we W. Skarżąca, dokonując sprzedaży sprzętu AGD i RTV, jednocześnie pośredniczyła w zawieraniu umów kredytowych z nabywcami oferowanego przez nią towaru. Z informacji otrzymanych z Banku Pekao S.A. wynika, że w okresie sierpień - grudzień 2006 r. na rachunek strony wpłynęła łączna kwota 1.468.340 zł od Ż. S.A. i L. S.A. z tytułu zrealizowanej sprzedaży ratalnej towarów finansowanej kredytem. Z zestawienia opisanych wpłat oraz ewidencji prowadzonej przez Skarżącą dla potrzeb podatku VAT wynikało, że nie ewidencjonowała ona całości obrotu.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty