20.09.2011 Podatki

Wyrok NSA z dnia 20 wrzenia 2011 r., sygn. II FSK 615/10

Skoro dla podatnika przychód osiągnięty w związku z poniesionym wydatkiem jest częściowy, to i odliczeniu podlega w roku uzyskania tej części przychodu tylko odpowiednia część kosztów uzyskania przychodów.

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Włodzimierz Kubiak, Sędziowie NSA Stefan Babiarz, Małgorzata Wolf-Kalamala (sprawozdawca), , Protokolant Iga Szymańska-Wnęk, po rozpoznaniu w dniu 20 września 2011 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej J.S. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 1 grudnia 2009 r. sygn. akt I SA/Gd 706/09 w sprawie ze skargi J.S. na interpretacje indywidualną Ministra Finansów z dnia 28 maja 2009 r. nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od J.S. na rzecz Ministra Finansów kwotę 180 (sto osiemdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego

Uzasadnienie

Przedmiotem skargi kasacyjnej jest wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 1 grudnia 2009 r., sygn. akt I SA/Gd 706/09, mocą którego oddalono skargę J.S. na interpretację indywidualną Ministra Finansów w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych.

W motywach orzeczenia Sąd wskazał, że Skarżący we wniosku o udzielenie interpretacji podał, że wraz z żoną, pozostając w ustroju ustawowej wspólności małżeńskiej, nabyli w 2008 r. wierzytelność przysługującą wobec spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w upadłości z tytułu umów kredytowych. W umowie przelewu wierzytelności zobowiązał się wyłącznie do zapłaty ceny, nie zastrzeżono z jego strony żadnych innych świadczeń, nabywał wierzytelność po raz pierwszy, poza zakresem prowadzonej przez siebie działalności (prowadzenie gospodarstwa rolnego) i nie ma zamiaru dokonywać tego typu transakcji w przyszłości. Dodatkowo wnioskodawca wyjaśnił, że dwie z nabytych wierzytelności zabezpieczone są hipotekami zwykłymi i wyłączone z postępowania upadłościowego, natomiast dwie pozostałe objęte są postępowaniem upadłościowym z możliwością zawarcia układu (podatnik wyraził zgodę na zawarcie układu z umorzeniem całości odsetek i 75 % kapitału). Skarżący wyjaśnił, że wraz z żoną zaciągnęli pożyczkę w banku, z której sfinansowali w części zakup wierzytelności. W 2008 r. wnioskodawca uzyskał spłatę części nabytej wierzytelności.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne