26.07.2011 Podatki

Wyrok NSA z dnia 26 lipca 2011 r., sygn. I FSK 1159/10

Wyrażona w art. 122 Ordynacji podatkowej zasada prawdy obiektywnej polegająca na obowiązku podjęcia wszelkich niezbędnych działań w celu dokładnego wyjaśnienia stanu faktycznego oraz załatwienia sprawy w postępowaniu podatkowym ma zastosowanie w postępowaniu nadzwyczajnym, ale jedynie w kwestiach stanowiących przedmiot tego postępowania - w zakresie wystąpienia przesłanek, o których mowa w art. 240 § 1 Ordynacji podatkowej.

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Małgorzata Niezgódka-Medek (sprawozdawca), Sędzia NSA Artur Mudrecki, Sędzia NSA Marek Kołaczek, Protokolant Dariusz Rosiak, po rozpoznaniu w dniu 26 lipca 2011 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej M. S. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 29 kwietnia 2010 r. sygn. akt I SA/Wr 161/10 w sprawie ze skargi M. S. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej we W. z dnia 15 grudnia 2009 r. nr [...] w przedmiocie odmowy uchylenia ostatecznej decyzji dotyczącej podatku od towarów i usług za miesiące od stycznia do kwietnia 2003 r. 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od M. S. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej we W. kwotę 180 zł (słownie: sto osiemdziesiąt złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Skarga kasacyjna M. S. dotyczy wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 29 kwietnia 2010 r., sygn. akt I SA/Wr 161/10, w którym Sąd ten, na podstawie art. 151 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.), zwanej dalej "P.p.s.a." oddalił skargę strony na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w W. z dnia 15 grudnia 2009 r. w przedmiocie odmowy uchylenia, po wznowieniu postępowania, decyzji ostatecznej Dyrektora Izby Skarbowej w W. z dnia 4 sierpnia 2006 r. dotyczącej podatku od towarów i usług za okres od stycznia do kwietnia 2003 r.

Z przedstawionego przez Sąd pierwszej instancji stanu sprawy wynikało, że decyzją z dnia 11 maja 2005 r. Dyrektor Urzędu Kontroli Skarbowej określił M. S., prowadzącemu działalność gospodarczą pod firmą P., zobowiązanie podatkowe za wskazane powyżej okresy rozliczeniowe w kwotach wyższych niż wynikające ze złożonych deklaracji podatkowych VAT-7. W uzasadnieniu organ stwierdził, że faktury dokumentujące zakup paliwa od firmy J. R. H. nie odzwierciedlały rzeczywistych zdarzeń gospodarczych, bowiem nie wystąpiło przekazanie towarów uwidocznionych na fakturach. Ponadto, w ocenie organu, działalność wskazanego kontrahenta polegała wyłącznie na wystawianiu i otrzymywaniu "pustych" faktur VAT, co znalazło potwierdzenie w oświadczeniu, które w dniu 18 stycznia 2006 r. złożył R. H.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne