16.09.2011 Podatki

Wyrok NSA z dnia 16 wrzenia 2011 r., sygn. II FSK 508/10

Przychód z odpłatnego zbycia prawa wieczystego użytkowania gruntów, wykorzystywanych na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej, zabudowanych innymi niż budynki mieszkalne obiektami budowlanymi, stanowi przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym na podstawie art. 10 ust. 1 pkt 3 i art. 14 ust. 1 (za przychód uważa się kwoty należne), oraz ust. 2 pkt 1 lit. a/ i ust. 2c u.p.d.o.f. jako przychód z działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 9 ust. 2 w zw. z art. 23 ust. 1 pkt 1 lit. a/ u.p.d.o.f.

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Stanisław Bogucki, Sędziowie NSA Edyta Anyżewska (sprawozdawca), NSA Jacek Brolik, Protokolant Janusz Bielski, po rozpoznaniu w dniu 16 września 2011 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej D. J. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia 20 listopada 2009 r. sygn. akt I SA/Łd 568/09 w sprawie ze skargi D. J. na interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w W. działającego z upoważnienia Ministra Finansów z dnia 4 marca 2009 r. nr [...] w przedmiocie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od D. J. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w W. działającego z upoważnienia Ministra Finansów kwotę 120 (sto dwadzieścia) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

1. Zaskarżonym wyrokiem z dnia 20 listopada 2009 r., I SA/Łd 568/09, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi oddalił skargę D. J. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 4 marca 2009 r. w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych. Jako podstawę prawną orzeczenia powołano art. 151 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz.U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.), dalej P.p.s.a.

2. Jak wywiedziono w motywach wyroku, z wniosku o wydanie interpretacji wynikało, że skarżąca w ramach prowadzonej działalności gospodarczej polegającej m.in. na świadczeniu usług turystycznych nabyła we wrześniu 2002 r. nieruchomość, w skład której wchodziło prawo użytkowania wieczystego gruntów oraz znajdujące się na nim budynki stanowiące odrębną własność, które były wykorzystywane w działalności gospodarczej. Nieruchomość oddano do użytkowania w 2003 r., natomiast we wrześniu 2008 r. została ona zbyta. Okres pomiędzy nabyciem a zbyciem, liczony od początku roku podatkowego następującego po roku nabycia, wyniósł ponad 5 lat. W akcie notarialnym obejmującym zbycie nieruchomości odrębnie określono cenę zbycia budynków oraz cenę zbycia prawa użytkowania wieczystego gruntu. Budynki wzniesione na nieruchomości podlegały amortyzacji. W miesiącu zbycia podatnik uzyskał dochód.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne