10.08.2011 Kadry i płace

Wyrok NSA z dnia 10 sierpnia 2011 r., sygn. II FSK 424/10

Art. 133 § 1 p.p.s.a. nie może służyć kwestionowaniu ustaleń i oceny ustalonego w sprawie stanu faktycznego.

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Jan Rudowski (sprawozdawca), Sędzia NSA Stefan Babiarz, Sędzia WSA (del.) Grażyna Nasierowska, Protokolant Dorota Żmijewska, po rozpoznaniu w dniu 10 sierpnia 2011 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej K. S.A. z siedzibą w B. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 3 listopada 2009 r. sygn. akt VIII SA/Wa 275/09 w sprawie ze skargi K. S.A. z siedzibą w B. na decyzję Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 13 lutego 2009 r. nr [...] w przedmiocie wpłaty na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych za październik 2006 r. oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem z dnia 3 listopada 2009 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę K. L. spółka akcyjna z siedzibą w B. (dalej: Spółka) na decyzję Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 13 lutego 2009 r. w przedmiocie określenia wysokości zobowiązania z tytułu wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych za październik 2006 r.

Rozstrzygnięcie zapadło w następującym stanie faktycznym. Dnia 14 marca 2006 r. do Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (dalej: PFRON-u) wpłynęła dokumentacja z kontroli przeprowadzonej w Spółce przez Najwyższą Izbę Kontroli w zakresie wykorzystywania pomocy publicznej udzielanej pracodawcom zatrudniającym osoby niepełnosprawne. Z materiałów pokontrolnych wynikało, że ze środków zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych (dalej: ZFRON) Spółka finansowała wydatki, które nie były związane z rehabilitacją osób niepełnosprawnych.

Postanowieniem z dnia 20 kwietnia 2006 r. Prezes PFRON wszczął z urzędu postępowanie wobec Spółki w sprawie obowiązku przekazania na PFRON 30% kwoty wynikającej z niezgodnego z ustawą przeznaczenia środków zfron. Z kontroli przeprowadzonej przez właściwy urząd skarbowy w zakresie gromadzenia i wydatkowania powyższych środków wynikało, że Spółka sfinansowała z nich wydatki związku z rehabilitacją osób niepełnosprawnych: dojazd do pracy prezesa Spółki w latach 2001 - 2005 (279.324,57 zł); pobyt prezesa Spółki w ośrodkach usprawnienia fizycznego (95.467,47 zł); wynagrodzenia dla prezesa Spółki za opiekę sprawowaną nad uczestnikami programu rehabilitacji (109.152,00 zł). Wskazano, że wnioski o udzielenie bezzwrotnej pomocy zfron zawierają nieczytelny podpis osoby przyznającej pomoc oraz, że nie dołączono do nich ewidencji przebiegu kilometrów. Podkreślono, iż do chwili zakończenia kontroli nie okazano umowy zawartej przez Spółkę z bankiem na prowadzenie wyodrębnionego rachunku bankowego zfron.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty