18.05.2011 Podatki

Wyrok NSA z dnia 18 maja 2011 r., sygn. II FSK 65/10

Unormowanie wynikające z art. 21 ust. 1 pkt 51 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r., Nr 14, poz. 176 ze zm.) dotyczy wspólników spółki mającej osobowość prawną, którzy wnieśli dopłaty do udziałów, oraz ich następców prawnych z tytułu nabycia udziałów w relacji do których dokonano dopłaty; wymieniony przepis nie uwzględnia natomiast nowoobjętych udziałów w stosunku do których nie wniesiono dopłat.

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Stanisław Bogucki, Sędziowie: NSA Jacek Brolik (sprawozdawca), WSA del. Beata Cieloch, Protokolant Szymon Mackiewicz, po rozpoznaniu w dniu 18 maja 2011 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej J. L. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 17 września 2009 r. sygn. akt I SA/Gd 347/09 w sprawie ze skargi J. L. na interpretację Dyrektora Izby Skarbowej w B. działającego w imieniu Ministra Finansów z dnia 30 grudnia 2008 r. nr [...] w przedmiocie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego 1) uchyla zaskarżony wyrok w całości i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Gdańsku, 2) zasądza od Dyrektora Izby Skarbowej w B. działającego w imieniu Ministra Finansów na rzecz J. L. kwotę 320 (trzysta dwadzieścia) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem z dnia 17 września 2009 r., sygn. akt. I SA/Gd 347/09, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku oddalił skargę J.L. na interpretację indywidualną Ministra Finansów (organ upoważniony: Dyrektor Izby Skarbowej w B.) z dnia 30 grudnia 2008 r. w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych.

Przedstawiając stan faktyczny sprawy administracyjnej Sąd pierwszej instancji wskazał, że w dniu 25 września 2008 r. J. L. zwrócił się do organu interpretacyjnego z wnioskiem o udzielenie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodu z tytułu zwrotu dopłat wniesionych do spółki kapitałowej. Podatnik podał, że jest wspólnikiem spółki jawnej. Spółka ta jest udziałowcem spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Kilka lat temu spółka jawna, działając na podstawie umowy spółki z o.o. i uchwały wspólników, wniosła do spółki z o.o. dopłaty zwrotne do kapitału. Obecnie spółka jawna zamierza objąć dodatkowe udziały w spółce z o.o. w zamian za wniesienie aportem przedsiębiorstwa spółki jawnej. Wskutek tego nabędzie prawo do zwrotu dopłat do kapitału wniesionych przez dotychczasowych wspólników spółki z o.o. w proporcji większej niż uprzednio. W wypadku bowiem objęcia nowych udziałów prawo do otrzymania zwrotu poniesionych dopłat przechodzi na aktualnego wspólnika w proporcji do aktualnie posiadanych udziałów.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne