05.04.2011 Podatki

Wyrok NSA z dnia 5 kwietnia 2011 r., sygn. I FSK 612/10

Obowiązujące dopiero od 1 stycznia 2003 r. instytucje niekorzystne dla podatnika w zakresie terminu przedawnienia jego zobowiązań podatkowych, takie jak zawieszenie biegu przedawnienia (np. wskutek wniesienia skargi do sądu administracyjnego) lub przerwanie biegu przedawnienia (wskutek ogłoszenia upadłości) - znajdują zastosowanie do zobowiązań podatkowych powstałych od dnia 1 stycznia 2003 r., a nie stosuje się ich do zobowiązań powstałych przed tą datą.

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Barbara Wasilewska, Sędzia NSA Janusz Zubrzycki (sprawozdawca), Sędzia WSA del. Danuta Oleś, Protokolant Krzysztof Cisłak, po rozpoznaniu w dniu 5 kwietnia 2011 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej B. M. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 8 grudnia 2009 r. sygn. akt III SA/Gl 758/09 w sprawie ze skargi B. M. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w K. z dnia 14 maja 2009 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług 1) uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Gliwicach do ponownego rozpoznania, 2) zasądza od Dyrektora Izby Skarbowej w K. na rzecz B. M. kwotę 1571 zł (słownie: jeden tysiąc pięćset siedemdziesiąt jeden złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego

Uzasadnienie

1. Wyrok Sądu pierwszej instancji i przedstawiony przez ten Sąd tok postępowania przed organami podatkowymi.

1.1. Wyrokiem z 8 grudnia 2009 r., sygn. akt III SA/Gl 758/09, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach oddalił skargę B. M. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w K. z 14 maja 2009 r., nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za grudzień 2001 r.

1.2. Sąd pierwszej instancji, przedstawiając stan sprawy podał, że zaskarżoną decyzją Dyrektor Izby Skarbowej utrzymał w mocy decyzję Dyrektora Urzędu Kontroli Skarbowej w K. z 22 stycznia 2009 r., którą określono skarżącemu zobowiązanie podatkowe za grudzień 2001 r. W toku postępowania ustalono bowiem, że skarżący, prowadzący działalność gospodarczą pod firmą Zakład Usługowo - Handlowo - Wielobranżowy "B." B. M. w K., w grudniu 2001 r. bezzasadnie obniżył podatek należny o podatek naliczony wykazany w trzech fakturach wystawionych przez P.H.U. "F." M. W. z tytułu zakupu oleju napędowego. Organy podatkowe uznały bowiem, że faktury te nie dokumentowały rzeczywistych zdarzeń gospodarczych, a zatem, w myśl § 50 ust. 4 pkt 5 lit. a) rozporządzenia Ministra Finansów z 22 grudnia 1999 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowego (Dz. U. Nr 109, poz.1245, dalej "rozporządzenie MF z 22 grudnia 1999 r."), nie mogły stanowić podstawy obniżenia podatku należnego. Ponadto zakwestionowano podatek naliczony przeniesiony do rozliczenia z poprzednich miesięcy, a wynikający również z zakwestionowanych faktur zakupu paliwa od M. W.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne