10.03.2011 Podatki

Wyrok NSA z dnia 10 marca 2011 r., sygn. II FSK 1857/09

Likwidacja działalności gospodarczej przez podatnika - osobę fizyczną a następnie wniesienie przez niego aportem prowadzonej przez podatnika firmy do spółki kapitałowej w zamian za udziały nie stanowi zmiany formy prawnej lub połączenia przedsiębiorstw.

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Jerzy Rypina (spr.), Sędziowie: NSA Stanisław Bogucki, NSA Małgorzata Wolf - Mendecka, Protokolant Szymon Mackiewicz, po rozpoznaniu w dniu 10 marca 2011 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej G. K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia 4 czerwca 2009 r. sygn. akt I SA/Łd 1471/08 w sprawie ze skargi G. K. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w L. z dnia 30 września 2008 r. nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych za 2002 r. 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od G. K. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w L. kwotę 2.700 (dwa tysiące siedemset) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem z dnia 4 czerwca 2009 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi oddalił skargę G. K. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w L. z dnia 30 września 2008 r. w przedmiocie określenia zobowiązania w podatku dochodowym od osób fizycznych za 2002 r.

Z przyjętego do rozpoznania stanu sprawy wynika, że zaskarżoną decyzją Dyrektor Izby Skarbowej utrzymał w mocy rozstrzygnięcie organu pierwszej instancji, w którym ustalono, że w wyniku wniesienia skarżącego aportem prowadzonego przez niego przedsiębiorstwa do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością likwidacji uległa działalność prowadzona przez niego jako osobę fizyczną. Likwidacja działalności gospodarczej w przypadku podatników prowadzących podatkową księgę przychodów i rozchodów wiąże się z koniecznością sporządzenia spisu z natury i jego wyceny, co wynika z art. 24 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zgodnie z w/w przepisem nie ustala się dochodu na dzień likwidacji, jeżeli osoba fizyczna wniosła w formie wkładu lub aportu do spółki cywilnej lub spółki prawa handlowego składniki objęte remanentem. Ponieważ, jak ustalił organ, skarżący nieprawidłowo określił dochód z działalności gospodarczej w wyniku przyjęcia błędnej wartości remanentu końcowego i niepowiększenie dochodu z działalności gospodarczej za 2002 r. o różnicę pomiędzy wartością remanentu końcowego i początkowego zgodnie z art. 24 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, określono mu zobowiązanie w podatku dochodowym od osób fizycznych za 2002 r. w kwocie. Organy przyjęły, że zakończenie działalności gospodarczej podatnika prowadzonej pod firmą T. nastąpiło w dniu 30 grudnia 2002 r. to jest w dniu wniesienia przedsiębiorstwa skarżącego aportem do spółki G.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne