Wyrok NSA z dnia 26 stycznia 2011 r., sygn. I FSK 1587/10

Ustawa z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów oraz o podatku akcyzowym (Dz.U. nr 11 poz. 50 ze zm.) jednoznacznie w art. 5 ust. 1 pkt 1 stanowiła, że podatnikiem podatku od towarów i usług są jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, do których zalicza się spółki cywilne. Na gruncie tego podatku spółce cywilnej jako organizacji wspólników, a nie samym wspólnikom, przyznano podmiotowość podatkowoprawną.

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Grażyna Jarmasz, Sędzia NSA Marek Kołaczek (sprawozdawca), Sędzia WSA del. Danuta Oleś, Protokolant Monika Kłusek, po rozpoznaniu w dniu 26 stycznia 2011 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej A. E. I. Spółki cywilnej B. M., J. M. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia 7 października 2008 r. sygn. akt I SA/Łd 389/08 w sprawie ze skargi A. E. I. Spółki cywilnej B. M., J. M. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w L. z dnia 21 stycznia 2008 r. [...] w przedmiocie ustalenia dodatkowego zobowiązania w podatku od towarów i usług za miesiąc maj 2007 r. 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od A. E. I. Spółki cywilnej B. M., J. M. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w L. kwotę 300 zł ( słownie: trzysta) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

1. Wyrok Sądu pierwszej instancji i przedstawiony przez ten Sąd tok postępowania przed organami.

1.1. Zaskarżonym wyrokiem z dnia 7 października 2008 r., sygn. akt. I SA/Łd 389/08, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi oddalił skargę A. E. I. Spółki Cywilnej B. M., J. M. (dalej Skarżąca lub Spółka) na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Ł. z dnia 21 stycznia 2008 r. w przedmiocie ustalenia dodatkowego zobowiązania w podatku od towarów i usług za maj 2007 r.

1.2. Ze stanu faktycznego przedstawionego przez Sąd pierwszej instancji wynikało, że decyzją z dnia 15 października 2007 r. Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Ł. określił Spółce nadwyżkę podatku naliczonego nad należnym za maj 2007 r., stwierdzając, że podatnik nie posiadał dokumentów potwierdzających wywiezienie towaru będącego przedmiotem wewnątrzwspólnotowej dostawy z terytorium Polski i dostarczenie go do nabywcy na terytorium innego państwa członkowskiego. Wobec tego, że powyższa transakcja nie spełniała warunków do zastosowania preferencyjnej stawki podatkowej określonych w przepisie art. 42 ust. 1, 3, 4 i 11 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm., dalej jako "ustawa o VAT") winna być na podstawie art. 42 ust. 12 powołanej ustawy zaewidencjonowana jako dostawa na terytorium kraju i objęta 22% stawką podatku.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne