Wyrok NSA z dnia 4 listopada 2010 r., sygn. II OSK 1548/10
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Jan Paweł Tarno Sędziowie: Sędzia NSA Arkadiusz Despot-Mładanowicz Sędzia WSA del. Małgorzata Masternak-Kubiak /spr./ Protokolant: asystent sędziego Dorota Chromicka po rozpoznaniu w dniu 4 listopada 2010 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej [...] S.A. z siedzibą w K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie z dnia 13 kwietnia 2010 r. sygn. akt II SA/Ol 128/10 w sprawie ze skargi [...] S.A. z siedzibą w K. na decyzję Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Olsztynie z dnia [...] grudnia 2009 r. nr [...] w przedmiocie choroby zawodowej oddala skargę kasacyjną
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 13 kwietnia 2010 r., sygn. akt II SA/Ol 128/10 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie oddalił skargę [...] S.A. w K. na decyzję Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Olsztynie z dnia [...] grudnia 2009 r. utrzymującą w mocy decyzję z dnia [...] października 2009 r. Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Iławie stwierdzającą u J. K. przewlekłą chorobę układu ruchu wywołaną sposobem wykonywania pracy w postaci przewlekłego zapalenia okołostawowego barku określoną w poz. 19 pkt 4 załącznika do rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 czerwca 2009 r. w sprawie chorób zawodowych.
W uzasadnieniu Sąd I instancji stwierdził, że w niniejszej sprawie podstawą do wydania decyzji o stwierdzeniu choroby zawodowej było orzeczenie lekarskie wydane przez Instytut Medycyny Pracy im. Prof. J. Nofera w Łodzi, w którym stwierdzono u zainteresowanej chorobę zawodową w postaci przewlekłego zapalenia okołostawowego barku prawego, znajdującą się w wykazie chorób zawodowych pod pozycją 19 w punkcie 4. Przy czym w uzasadnieniu tego orzeczenia wskazano, iż rozpoznane przez jednostkę orzeczniczą I stopnia schorzenie, tj. zespół ciasnoty podbarkowej jest bardziej szczegółowym określeniem lokalizacji zmian w obrębie tkanek miękkich okolicy barku. Jest to węższe rozpoznanie, które wchodzi w skład zespołu zapalenia okołostawowego barku. Wskazano również, że czynności wykonywane przez J. K. w ramach świadczenia pracy oraz sposób ich wykonywania, szczególnie podnoszenie i przenoszenie towarów, układanie towarów na regałach, mógł przyczynić się do ponownego wystąpienia dolegliwości bólowych. Tym samym istnieją podstawy do przyjęcia, z przeważającym prawdopodobieństwem, że rozpoznana u J. K. choroba układu ruchu, pod postacią zapalenia okołostawowego barku prawego jest następstwem sposobu wykonywania pracy. Ponadto organy inspekcji sanitarnej dokonały oceny warunków pracy, stwierdzając że rozpoznane schorzenie z wysokim prawdopodobieństwem zostało spowodowane charakterem i sposobem wykonywania pracy.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty