19.10.2010

Wyrok NSA z dnia 19 października 2010 r., sygn. II OSK 1635/09

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Roman Hauser Sędziowie sędzia NSA Leszek Leszczyński ( spr.) sędzia del. WSA Małgorzata Masternak - Kubiak Protokolant Marcin Rączka po rozpoznaniu w dniu 19 października 2010 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej L. i T. M. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 21 maja 2009 r. sygn. akt VII SA/Wa 202/09 w sprawie ze skargi L. i T. M. na decyzję Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia [...] listopada 2008 r. znak [...] w przedmiocie stwierdzenia nieważności decyzji oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 21 maja 2009 r., sygn. akt VII SA/Wa 202/09 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę L. M. i T. M. na decyzję Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia [...] listopada 2008 r. znak [...] w przedmiocie stwierdzenia nieważności decyzji. Powyższy wyrok zapadł w następujących okolicznościach faktycznych i prawnych sprawy.

Wojewoda Dolnośląski, po wszczęciu na wniosek D.K. z dnia [...] marca 2008 r. postępowania o stwierdzenie nieważności, decyzją z dnia [...] września 2008 r., znak: [...] stwierdził nieważność decyzji Prezydenta Wałbrzycha z dnia [...] października 1999 r., nr [...] zatwierdzającej projekt budowlany i udzielającej T. M. pozwolenia na wykonanie boksu garażowego, zlokalizowanego w W. przy ul. [...], na działce nr ew. [...], obręb [...].

W uzasadnieniu organ I instancji podał iż decyzja Prezydenta Wałbrzycha z dnia [...] października 1999 r. została wydana z rażącym naruszeniem prawa (art. 156 § 1 pkt k.p.a.), bowiem na gruncie obowiązującego wówczas art. 32 ust. 4 pkt 2 Prawa budowlanego, pozwolenie na budowę mogło być wydane wyłącznie temu, kto wykazał prawo do dysponowania nieruchomością na cele budowlane. Uprawnienie to, zgodnie z art. 3 pkt 11 Prawa budowlanego należy rozumieć jako tytuł prawny wynikający z prawa własności, użytkowania wieczystego, zarządu, ograniczonego prawa rzeczowego albo stosunku zobowiązaniowego, przewidującego uprawnienia do wykonywania robót budowlanych. Zgoda powinna być przy tym sformułowana wyraźnie. W przypadku gdy nieruchomość stanowi współwłasność kilku osób, a z wnioskiem o wydanie pozwolenia na budowę wystąpi jeden nich, nie przedstawiając zgody pozostałych współwłaścicieli nieruchomości, wydanie decyzji o pozwoleniu na budowę stanowi przesłankę nieważnościową z art. 156 § 1 pkt 2 k.p.a. w postaci rażącego naruszenia art. 32 ust. 4 pkt 2 Prawa budowlanego. Ma to miejsce w przedmiotowej sprawie. Z akt sprawy wynika, że działka nr [...] przy ul. [...] w W. stanowi współwłasność kilku osób, co pociąga za sobą konieczność uzyskania zgody na planowaną inwestycję od wszystkich wymienionych współwłaścicieli. Tymczasem takiej zgody nie było, wobec czego należy uznać, że inwestor nie wykazał się prawem do dysponowania nieruchomością na cele budowlane.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne