22.09.2010

Wyrok NSA z dnia 22 września 2010 r., sygn. I OSK 519/10

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Anna Lech, Sędzia NSA Ewa Dzbeńska, Sędzia WSA del. do NSA Marian Wolanin (spr.), Protokolant Kamil Wertyński, po rozpoznaniu w dniu 22 września 2010r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej J. B. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 24 listopada 2009r. sygn. akt III SA/Kr 842/09 w sprawie ze skargi J. B. na decyzję Dyrektora Okręgowego Służby Więziennej w Krakowie z dnia [...] czerwca 2009r. nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania pomocy finansowej na uzyskanie lokalu mieszkalnego 1. oddala skargę kasacyjną; 2. zasądza od J. B. na rzecz Dyrektora Okręgowego Służby Więziennej w Krakowie kwotę 180 (sto osiemdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem z dnia 24 listopada 2009 r. sygn. akt III SA/Kr 842/09 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie oddalił skargę J. B. na decyzję Dyrektora Okręgowego Służby Więziennej w Krakowie z dnia [...] czerwca 2009 r. nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania pomocy finansowej na uzyskanie lokalu mieszkalnego.

W uzasadnieniu wyroku Sąd przytoczył następujące okoliczności faktyczne i prawne sprawy.

Decyzją z dnia [...] kwietnia 2009 r. Dyrektor Zakładu Karnego w T. odmówił przyznania J. B. pomocy finansowej na uzyskanie lokalu mieszkalnego, ponieważ pomoc taka została już przyznana jego małżonce, na wcześniej złożony przez nią wniosek, która również jest funkcjonariuszem Służby Więziennej zatrudnionym w tym samym Zakładzie Karnym, co skarżący. Skoro bowiem wniosek o pomoc finansową złożony przez małżonkę funkcjonariusza został rozpatrzony pozytywnie, przyznanie funkcjonariuszowi pomocy finansowej w oparciu o te same dokumenty dołączone do wniosku stanowiłoby rozstrzygnięcie dwa razy o tej samej sprawie, a na jeden lokal mieszkalny można przyznać pomoc tylko jednemu ze współmałżonków, co wynika z zestawienia art. 85, art. 86 ust. 1 i art. 90 ust. 1 ustawy o Służbie Więziennej. Gdy oboje małżonkowie są funkcjonariuszami uprawnionymi do lokalu mieszkalnego, to z zasady ich uprawnienia mogą być realizowane przez przydział jednego lokalu mieszkalnego z uwzględnieniem przysługujących norm powierzchni. Zrealizowanie prawa do lokalu w formie zastępczej, tj. przyznanie pomocy finansowej na uzyskanie lokalu mieszkalnego jednemu z małżonków powoduje wygaśnięcie tego prawa w stosunku do drugiego z małżonków. Gdyby przyjąć przeciwne rozumowanie, na podstawie art. 85 powołanej ustawy małżonkom funkcjonariuszom trzeba by było przydzielać dwa lokale mieszkalne. Dyrektor Zakładu Karnego w T. uznał, że prawo do lokalu wynikające z art. 85 ust. 1 ustawy o Służbie Więziennej zostało zrealizowane wobec małżonki J. B. poprzez przyznanie jej pomocy finansowej na uzyskanie lokalu mieszkalnego decyzją z dnia [...] kwietnia 2009 r. i dlatego prawo to już nie przysługuje funkcjonariuszowi, a tym samym pomoc finansowa nie może zostać udzielona.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne