23.03.2011

Wyrok NSA z dnia 23 marca 2011 r., sygn. I OSK 1634/10

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Jan Kacprzak Sędziowie: sędzia NSA Barbara Adamiak (spr.) sędzia WSA del. Maria Werpachowska Protokolant st. inspektor sądowy Tomasz Zieliński po rozpoznaniu w dniu 23 marca 2011 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej A. S. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy z dnia 5 maja 2010 r. sygn. akt II SA/Bd 178/10 w sprawie ze skargi A. S. na decyzję Dyrektora Okręgowego Służby Więziennej w Bydgoszczy z dnia [...] grudnia 2009 r. nr [...] w przedmiocie zwolnienia ze służby oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] listopada 2009 r. nr [...] Dyrektor Aresztu Śledczego w Toruniu zwolnił A. S. z dniem 30 listopada 2009 r. ze służby więziennej w związku ze stwierdzoną nieprzydatnością wyżej wymienionego do służby w opinii służbowej w okresie służby przygotowawczej.

W odwołaniu od decyzji A. S. wskazał, iż działania Kierownika Działu Ochrony Aresztu Śledczego w Toruniu, który sporządził o nim negatywną opinię służbową, nosiły znamiona mobbingu. Skarżący zakwestionował ustalenia Dyrektora Aresztu Śledczego w Toruniu zawarte w postanowieniu z dnia [...] września 2009 r. utrzymującym w mocy opinię służbową o skarżącym. Wskazał, iż powodem wydania o nim negatywnej opinii była niechęć przełożonego do niego nie zaś brak umiejętności posługiwania się przez skarżącego bronią czy nieznajomość przepisów.

Decyzją z dnia [...] grudnia 2009 r. nr [...] Okręgowy Inspektor Służby Więziennej w Bydgoszczy uchylił zaskarżoną decyzję w części dotyczącej daty zwolnienia ze służby w służbie więziennej. Jednocześnie ustalił datę zwolnienia ze służby na dzień [...] grudnia 2009 r. W motywach rozstrzygnięcia organ odwoławczy wskazał, że w dniu [...] lipca 2009 r. Kierownik Działu Ochrony Aresztu Śledczego w Toruniu sporządził opinie o skarżącym, w której stwierdził u skarżącego niedostateczną wiedzę z zakresu przepisów ochronnych oraz wykonywanie zadań służbowych w stopniu miernym i związaną z tym nieprzydatność skarżącego do służby. Opinia ta została utrzymana w mocy postanowieniem Dyrektor Aresztu Śledczego w Toruniu z dnia [...] września 2009 r. Mając na uwadze powyższe Okręgowy Inspektor Służby Więziennej wskazał, iż skoro w opinii służbowej uznano skarżącego za nieprzydatnego do służby, to Dyrektor Aresztu Śledczego w Toruniu był zobligowany do zwolnienia skarżącego ze służby. Odnosząc się natomiast do zarzutów zawartych w odwołaniu organ wskazał, iż w niniejszym postępowaniu dotyczącym zwolnienia funkcjonariusza ze służby nie dokonuje się oceny prawidłowości postępowania w sprawie przydatności funkcjonariusza do służby. Organ odwoławczy wskazał również, iż skarżący w ramach postępowania dotyczącego przydatności funkcjonariusza do służby wyczerpał tok odwoławczy, stąd zarzuty zamieszczone w odwołaniu od decyzji organu I instancji o zwolnieniu ze służby dotyczące uchybień, jakich dopuścili się, na etapie postępowania związanego z wydaniem opinii, bezpośredni przełożeni skarżącego oraz Dyrektor Aresztu Śledczego w Toruniu, nie mogą zostać uwzględnione.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne