10.09.2010

Wyrok NSA z dnia 10 września 2010 r., sygn. II OSK 1361/09

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Anna Łuczaj Sędziowie Sędzia NSA Andrzej Gliniecki Sędzia del. WSA Jerzy Siegień ( spr. ) Protokolant asyst. sędz. Anna Pośpiech-Kłak po rozpoznaniu w dniu 10 września 2010 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej [...] Polska Spółki z o.o. z siedzibą w W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 30 kwietnia 2009 r. sygn. akt II SA/Wr 578/08 w sprawie ze skargi [...] Polska Spółki z o.o. z siedzibą w W. na decyzję Wojewody Dolnośląskiego z dnia [...] sierpnia 2008 r. nr [...] w przedmiocie wniesienia sprzeciwu wobec zgłoszenia wykonania robót budowlanych oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 30 kwietnia 2009 r. sprawy sygn. akt II SA/Wr 578/08 oddalił skargę [...] sp. z o.o. na decyzję Wojewody Dolnośląskiego z dnia [...] sierpnia 2008 r. nr II-293/08, w przedmiocie wniesienia sprzeciwu w związku ze zgłoszeniem zamiaru wykonania robót budowlanych.

Przedmiotowy wyrok zapadł w następujących okolicznościach sprawy.

Prezydent Wrocławia decyzją z dnia [...] czerwca 2008 r. wniósł sprzeciw wobec zgłoszenia - przez [...] sp. z o. o. w W. - wykonania robót budowlanych polegających na instalacji nośnika reklamowego przy ul. [...] we Wrocławiu ( dz. [...], AM-4 obręb Nowy Dwór).

W uzasadnieniu decyzji podniesiono, że planowane roboty polegają na wykonaniu nośnika reklamowego na fundamencie o wymiarze 6,0 m x 3,0 m i o łącznej wysokości ok. 9,6 m. W ocenie organu I instancji konstrukcję nośną wraz z fundamentem, przedstawioną w załączonych do zgłoszenia materiałach, należy zakwalifikować do budowli wymagających uzyskania pozwolenia na budowę.

W wyniku rozpoznania odwołania [...] sp. z o. o. Wojewoda Dolnośląski, decyzją z dnia [...] sierpnia 2008 r. utrzymał w mocy zaskarżoną decyzję. W uzasadnieniu podniósł, że właściwy organ wnosi sprzeciw, jeżeli zgłoszenie dotyczy budowy lub wykonania robót budowlanych objętych obowiązkiem uzyskania pozwolenia na budowę. Ponadto podniósł, że wykonywania robót budowlanych polegających na instalowaniu i remoncie tablic i urządzeń reklamowych nie należy utożsamiać z budową urządzeń reklamowych wolnostojących, trwale związanych z gruntem, które są budowlami. Ich budowa nie została zwolniona w art. 29 ust. 1 Prawa budowlanego, z obowiązku uzyskania pozwolenia na budowę. Realizacja takich urządzeń wymaga więc uzyskania pozwolenia na budowę, niezależnie od miejsca ich usytuowania. W ocenie organu odwoławczego objęte zgłoszeniem urządzenie reklamowe, ze względu na swą konstrukcję, parametry, gabaryty konstrukcji oraz sposób wykonania zakładający również konieczność wymiany podłoża, wskazują, że opisane urządzenie reklamowe jest budowlą trwale związaną z gruntem. Wojewoda Dolnośląski, zauważył również, że zgodnie z prezentowanym w orzecznictwie sądów administracyjnych poglądem, o tym czy obiekt budowlany jest trwale związany z gruntem, czy też nie, nie świadczy jedynie sposób w jaki zagłębiono go w gruncie ani też technika w jakiej tego dokonano. Istotne jest natomiast, czy posadowienie to jest na tyle trwałe, że opiera się czynnikom mogącym zniszczyć ustawioną konstrukcję i zapewnia bezpieczeństwo. W przypadku urządzenia reklamowego o gabarytach jak w niniejszej sprawie, polega to na zapewnieniu słupom i tablicy takiej podstawy, która uniemożliwi jej przesunięcie, przewrócenie czy też zapewni odporność na silne podmuchy wiatru.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne