17.09.2010

Wyrok NSA z dnia 17 września 2010 r., sygn. II OSK 1464/09

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Marek Stojanowski Sędziowie Sędzia NSA Alicja Plucińska-Filipowicz (spr.) Sędzia del. NSA Leszek Kiermaszek Protokolant Rafał Kopania po rozpoznaniu w dniu 17 września 2010r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej I. Spółka z o.o. z siedzibą w R. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 20 maja 2009 r., sygn. akt VII SA/Wa 1637/08 w sprawie ze skargi I. Spółka z o.o. z siedzibą w R. na postanowienie Mazowieckiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia [...] lipca 2008 r. nr [...] w przedmiocie odmowy przywrócenia terminu do wniesienia zażalenia oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

II OSK 1464/09 U z a s a d n i e n i e

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z dnia 20 maja 2009 r. sygn. akt VII SA/Wa 1637/08 po rozpoznaniu skargi I. Sp. z o.o. w R. na postanowienie Mazowieckiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia [...] lipca 2008 r. w przedmiocie odmowy przywrócenia terminu do wniesienia zażalenia - oddalił skargę.

W uzasadnieniu wyroku podano, że Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego Warszawskiego Zachodniego postanowieniem z dnia [...] czerwca 2008 r. nałożył na skarżącą Spółkę karę z tytułu nielegalnego użytkowania nowo wybudowanej części budynku zaplecza socjalno-bytowego. Inwestor postanowienie to otrzymał w dniu 17 czerwca 2008 r. /zostało mu w tym dniu doręczone/, zaś termin do wniesienia zażalenia wynoszący 7 dni upłynął w dniu 24 czerwca 2008r. Zażalenie natomiast wniesiono w dniu 26 czerwca 208 r. to jest 2 dni po terminie, w związku z czym inwestor wniósł o przywrócenie uchybionego terminu. Po rozpatrzeniu tego wniosku Mazowiecki Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego postanowieniem z dnia [...] lipca 2008 r. na podstawie art. 59 ust. 2 w zw. z art. 123 kpa odmówił przywrócenia terminu do wniesienia zażalenia wskazując, że zgodnie z art. 58 ( 1 kpa w razie uchybienia terminu należy termin przywrócić na wniosek zainteresowanego, jeżeli uprawdopodobni, że uchybienie nastąpiło bez jego winy. O braku winy można natomiast mówić tylko wtedy, gdy dopełnienie obowiązku stało się niemożliwe z powodu przeszkody nie do przezwyciężenia, a więc strona nie mogła przeszkody usunąć nawet przy użyciu największego w danych warunkach wysiłku. W niniejszej sprawie strona została prawidłowo pouczona o terminie do wniesienia zażalenia, zaś powołany przez nią brak w danej chwili profesjonalnej sekretarki oraz nieobecność członków zarządu spółki w jej siedzibie nie świadczą o braku możliwości zachowania terminu do wniesienia zażalenia. Strona nie zachowała należytej staranności zwlekając do ostatniego dnia ustawowego terminu do wniesienia określonego środka prawnego, a następnie powierzając wysłanie korespondencji osobie niekompetentnej. Powołane okoliczności nie świadczą w ocenie organu o braku możliwości zachowania terminu do wniesienia zażalenia, lecz o niezachowaniu należytej staranności przy dokonywaniu czynności prawnej, co skutkować musi odmową przywrócenia terminu.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne