08.07.2010

Wyrok NSA z dnia 8 lipca 2010 r., sygn. II OSK 1219/09

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Barbara Adamiak Sędziowie Sędzia NSA Jerzy Stelmasiak (spr.) Sędzia del. WSA Wanda Zielińska-Baran Protokolant Kamil Strzępek po rozpoznaniu w dniu 8 lipca 2010 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej A. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 18 marca 2009 r. sygn. akt II SA/Gd 796/08 w sprawie ze skargi A. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w K. na zarządzenie Pomorskiego Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska w Gdańsku z dnia [...] sierpnia 2008 r. nr [...] w przedmiocie stosowania komunalnych osadów ściekowych oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 18 marca 2009 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku oddalił skargę Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji A. Spółki z o.o. w K. na zarządzenie Pomorskiego Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska w Gdańsku z dnia [...] sierpnia 2008 r. w przedmiocie stosowania komunalnych osadów ściekowych.

W uzasadnieniu Sąd I instancji wskazał, że skarżąca spółka prowadzi działalność gospodarczą polegającą m.in. na odprowadzaniu i oczyszczaniu ścieków. Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska w Gdańsku działając na podstawie ustawy z dnia 20 lipca 1991 r. o Inspekcji Ochrony Środowiska (Dz.U. z 2007 r. Nr 44, poz. 287 ze zm.) dokonał kontroli gospodarki osadami w oczyszczalni ścieków w K., której eksploatacją zajmuje się strona skarżąca. W toku tej kontroli ustalono, że komunalne osady ściekowe są przekazywane na podstawie stosownych umów do wykorzystywania pod uprawy roślin przeznaczonych na kompost. Wykorzystywane osady ściekowe oraz grunty na których osady te były stosowane (grunty położone w miejscowościach Szenajda i Stawiska) poddane zostały badaniom analitycznym określonym w rozporządzeniu Ministra Środowiska z dnia 1 sierpnia 2002 r. w sprawie komunalnych osadów ściekowych (Dz.U. Nr 134, poz. 1140 ze zm.), odnośnie warunków ich wykorzystywania i dawek ich stosowania na gruntach. Wyniki badań wykazały, że badane partie osadów w zakresie zawartości w nich metali ciężkich oraz zawartości żywych jaj pasożytów jelitowych spełniały warunki powyższego rozporządzenia. Organ ustalił, że nie przekroczono dopuszczalnej ilości metali ciężkich w mg/kg suchej masy osadów ściekowych zgodnie z kolumną 5 tabeli - załącznika nr 1 do rozporządzenia. Osady te zatem mogły być wykorzystywane do uprawy roślin przeznaczonych do produkcji kompostu. Także badania gruntu na których zastosowano osady ściekowe wykazały, że poziom metali ciężkich w tzw. jego wierzchniej warstwie nie przekracza wartości ustalonych w załącznikach nr 2 i 3 do rozporządzenia. W trakcie kontroli dokonano również wyliczenia dawek osadów ściekowych zastosowanych na gruntach w miejscowościach Szenajda i Stawiska i stwierdzono, że nie zostały dotrzymane warunki określone w § 3 ust. 3 rozporządzenia w zakresie zawartości metali ciężkich, które mogą być średniorocznie wprowadzone do gleby z komunalnym osadem ściekowym. W sporządzonym w dniu 19 sierpnia 2008 r. protokole kontroli w punkcie 4 przedstawiono wyliczenia i stwierdzono, że na działkach w Stawiskach wprowadzono dawkę osadu ściekowego o zawartości metali ciężkich przekraczających maksymalne ilości określone w § 3 ust. 3 rozporządzenia. W protokole w punkcie 6 wskazano, że nie zostały dotrzymane warunki powyższego przepisu oraz że osady ściekowe zastosowane zostały w granicach Obszaru Ochrony Krajobrazu Doliny Wierzycy. Na podstawie powyższych ustaleń Pomorski Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska zarządzeniem pokontrolnym podjętym na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 1 i ust. 2 ustawy o Inspekcji Ochrony Środowiska zobowiązał skarżącą, żeby:

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne