20.10.2010

Wyrok NSA z dnia 20 października 2010 r., sygn. II OSK 1774/09

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Małgorzata Stahl Sędziowie sędzia NSA Krystyna Borkowska sędzia del. WSA Jerzy Siegień (spr.) Protokolant Iwona Ścieszka po rozpoznaniu w dniu 20 października 2010r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej R. G. i S. G. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 2 lipca 2009 r. sygn. akt VII SA/Wa 654/09 w sprawie ze skargi R. G. i S. G. na decyzję Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia [...] lutego 2009 r. znak [...] w przedmiocie odmowy wszczęcia postępowania w sprawie stwierdzenia nieważności decyzji oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z dnia 2 lipca 2009 r., sygn. akt VII SA/Wa 654/09 oddalił skargę R. G. i S. G. na decyzję Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia [...] lutego 2009 r., znak [...] w przedmiocie odmowy wszczęcia postępowania w sprawie stwierdzenia nieważności decyzji.

Przedmiotowy wyrok zapadł w następujących okolicznościach faktycznych sprawy.

Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego zaskarżoną decyzją z dnia [...] lutego 2009 r., po rozpatrzeniu odwołania R. i S. G., utrzymał w mocy zaskarżoną decyzję Wojewody Małopolskiego z dnia [...] listopada 2008 r. odmawiającą wszczęcia postępowania w sprawie stwierdzenia nieważności decyzji Prezydenta Miasta Krakowa z dnia [...] sierpnia 2007 r. zatwierdzającej projekt budowlany i udzielającej pozwolenia na budowę inwestycji "Budowa dziesięciu budynków mieszkalnych jednorodzinnych w zabudowie bliźniaczej (pięć bliźniaków) wraz z wewnętrznymi instalacjami, drogą wewnętrzną dojazdową do budynków, zjazdem publicznym z ulicy Chałubińskiego".

W uzasadnieniu zaskarżonej decyzji organ wskazał, że przedmiotowa inwestycja obejmuje działkę ewidencyjną o nr [...] obr. [...] usytuowaną w Krakowie przy ul. [...]. Z zatwierdzonego przez Prezydenta Miasta Krakowa projektu budowlanego wynika, że budowa dwóch bliźniaków, została przewidziana w odległościach, odpowiednio 15,77 m i 14,58 m od granicy działek nr [...] i [...], które stanowią własność skarżących. Zdaniem organu takie usytuowanie budynków nie powoduje ograniczenia w zagospodarowaniu nieruchomości skarżących. W ocenie organu nadzoru na podstawie przepisów rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie sposobu ustalania wymagań dotyczących nowej zabudowy i zagospodarowania terenu w przypadku braku miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (Dz. U. z 2003 r., Nr 164, poz. 1588) nie można ustalić kręgu stron postępowania w sprawie decyzji o pozwoleniu na budowę, bowiem nie wynikają z niego ograniczenia w zagospodarowaniu sąsiednich nieruchomości. W konkluzji organ uznał, że skoro zakres planowanej inwestycji nie zakłóca możliwości korzystania i zabudowy działek stanowiących własność skarżących, to nie posiadają oni przymiotu strony w postępowaniu dotyczącym kontroli decyzji o pozwoleniu na budowę, tym bardziej, że nie wykazali oni na podstawie przepisów prawa materialnego, aby decyzja ta naruszała ich interes prawny, o którym mowa w art. 28 k.p.a. Ponadto, zdaniem organu, bliskie sąsiedztwo w stosunku do nieruchomości, na której przewidziano inwestycję, nie może przesądzić o przymiocie strony.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne