12.10.2010

Wyrok NSA z dnia 12 października 2010 r., sygn. II OSK 1549/09

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Jerzy Bujko sędzia NSA Barbara Adamiak (spr.) sędzia del. NSA Zofia Flasińska Protokolant Mariusz Szufnara po rozpoznaniu w dniu 12 października 2010 roku na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej A. O. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 18 marca 2009 r. sygn. akt VII SA/Wa 2115/08 w sprawie ze skargi A. O. na decyzję Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia [...] października 2008 r. nr [...] w przedmiocie umorzenia postępowania w sprawie wznowienia postępowania oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Po przeprowadzeniu wznowionego postępowania w sprawie decyzji ostatecznej Wojewody Małopolskiego z dnia [...] stycznia 2002 r. utrzymującej w mocy decyzję Wójta Gminy Nawojowa w przedmiocie zatwierdzenia projektu budowlanego i pozwolenia na budowę budynku inwentarsko-składowego z garażem na działce [...] w miejscowości H., Wojewoda Małopolski decyzją z dnia [...] maja 2007 r. stwierdził, że dowody, na których podstawie ustalono istotne dla sprawy okoliczności faktyczne okazały się fałszywe w związku z czym uchylił decyzję ostateczną Wojewody z dnia [...] stycznia 2002 r. i orzekając co do istoty sprawy - uchylił decyzję Wójta Gminy Nawojowa z dnia [...] listopada 2001 r. o pozwoleniu na budowę i umorzył postępowanie I instancji.

Wskazując, iż formalnym uzasadnieniem dla wznowienia postępowania było zaistnienie w sprawie przesłanki z art. 145 § 1 pkt 1 k.p.a., (rozstrzygnięcie Sądu Rejonowego w Nowym Sączu z dnia 22 lutego 2005 r. w przedmiocie rozgraniczenia pomiędzy nieruchomościami numer [...] oraz [...] i [...], stwierdzające inny przebieg granic między posesjami, niż wskazany w postępowaniu administracyjnym o pozwolenie na budowę), Wojewoda Małopolski stwierdził, iż decyzja oparta była na fałszywym materiale dowodowym co uzasadnia jej uchylenie. Rozpatrując sprawę co do istoty, organ I instancji stwierdził, iż przedłożony do zatwierdzenia projekt budowlany narusza warunki techniczne z 12 kwietnia 2002 r. z uwagi na zbliżenie obiektu do granic działki, czym nie spełnia wymagań § 12 (odległość mniejsza niż 3 m od granicy sąsiedniej, ścianą w której zaprojektowano otwory okienne co wiąże się z innym niż pierwotnie ustalonym przebiegiem granic między działkami numer [...] i [...]). W tej sytuacji - jak wskazał organ I instancji - odwołanie zainteresowanego od decyzji Wójta Gminy Nawojowa było w pełni uzasadnione. Z uwagi jednak na stan formalny przedmiotowej inwestycji, tj. udzielone decyzją Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia [...] lutego 2004 r. pozwolenie na użytkowanie budynku inwentarsko-składowego, postępowanie administracyjne w sprawie zatwierdzenia projektu budowlanego i udzielenia pozwolenia na jego budowę należało uznać za bezprzedmiotowe, co stanowiło podstawę do umorzenia tego postępowania.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne