Wyrok NSA z dnia 16 czerwca 2010 r., sygn. II OSK 119/10
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Małgorzata Stahl /spr./ Sędziowie: Sędzia NSA Wiesław Kisiel Sędzia NSA del. Teresa Rutkowska Protokolant: Iwona Ścieszka po rozpoznaniu w dniu 16 czerwca 2010 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej Beskidzkiej Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych w Bielsku-Białej od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 5 października 2009 r. sygn. akt IV SA/Gl 114/09 w sprawie ze skargi Beskidzkiej Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych w Bielsku-Białej na uchwałę Rady Powiatu w Żywcu z dnia 30 czerwca 2008 r. nr XXIII/194/08 w przedmiocie zakładów opieki zdrowotnej 1. uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Gliwicach do ponownego rozpoznania, 2. zasądza na rzecz Beskidzkiej Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych w Bielsku-Białej od Gminy w Żywcu kwotę 370 (trzysta siedemdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach wyrokiem z dnia 5 października 2009 r., sygn. akt IV SA/Gl 114/09, oddalił skargę Beskidzkiej Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych w Bielsku-Białej na uchwałę Rady Powiatu w Żywcu z dnia 30 czerwca 2008 r., nr XXIII/194/08 w przedmiocie zakładów opieki zdrowotnej.
W uzasadnieniu wyroku Sąd wskazał, że zaskarżoną uchwałą Rada Powiatu w Żywcu zatwierdziła Statut Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej w Żywcu ul. Sienkiewicza 52. W skardze na tę uchwałę Beskidzka Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych zakwestionowała § 9 ust. 4 oraz § 1 ust. 5 lit. E Statutu zatwierdzonego opisaną uchwałą, zarzucając rażące naruszenie art. 44a ustawy z dnia 30 sierpnia 1991r. o zakładach opieki zdrowotnej (Dz.U. Nr 91 poz. 408) oraz rozporządzenia Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 19 sierpnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad przeprowadzania konkursu na niektóre stanowiska kierownicze w publicznych zakładach opieki zdrowotnej, składu komisji konkursowej oraz ramowego regulaminu przeprowadzania konkursu (Dz.U. Nr 115, poz. 749 ze zm.). Zarzuciła również naruszenie rozporządzenia Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 29 marca 1999 r. w sprawie kwalifikacji wymaganych od pracowników na poszczególnych rodzajach stanowisk pracy w publicznych zakładach opieki zdrowotnej (Dz.U. Nr 30, poz. 300) poprzez pominięcie w uchwalonym statucie obligatoryjnego stanowiska przełożonej pielęgniarek oraz stworzenie (w miejsce ustawowo wymaganych i obligatoryjnie obsadzanych w drodze konkursu stanowisk pielęgniarek oddziałowych) stanowisk pielęgniarek koordynujących, tożsamych w zakresie merytorycznym ze stanowiskami pielęgniarek oddziałowych. W zamyśle inicjatorów uchwały, jak stwierdza się w skardze, takie uregulowanie pozwolić ma na pominięcie niezbędnej procedury konkursowej obowiązującej w zakresie obsadzanych stanowisk oraz umożliwienie dowolnego obsadzania tych stanowisk, bez względu na posiadane kwalifikacje.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty