Wyrok NSA z dnia 8 lipca 2010 r., sygn. II OSK 1083/09
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Barbara Adamiak (spr.) Sędziowie Sędzia NSA Jerzy Stelmasiak Sędzia del. WSA Wanda Zielińska-Baran Protokolant Kamil Strzępek po rozpoznaniu w dniu 8 lipca 2010 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej J.K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 17 marca 2009 r. sygn. akt VI SA/Wa 92/09 w sprawie ze skargi J.K. na decyzję Komendanta Głównego Policji z dnia [...] listopada 2008 r. nr [...] w przedmiocie cofnięcia pozwolenia na broń myśliwską i bojową 1. oddala skargę kasacyjną 2. zasądza od J.K. na rzecz Komendanta Głównego Policji 180 (sto osiemdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Komendant Główny Policji decyzją z dnia [...] listopada 2008 r. nr [...], utrzymał w mocy decyzję Komendanta Stołecznej Policji w Warszawie z dnia [...] lipca 2008 r. w sprawie cofnięcia pozwolenia na posiadanie broni palnej bojowej oraz palnej myśliwskiej.
W uzasadnieniu organ podał, że podstawową przesłanką cofnięcia J. K. pozwolenia na broń palną myśliwską i bojową było ustalenie, że należy on do osób budzących obawę możliwości użycia broni w sposób niezgodny z przepisami prawa, ponieważ organy ścigania przedstawiły mu zarzut popełnienia przestępstwa przeciwko mieniu (art. 286 § 1 k.k.). Wystąpiła zatem bezsprzecznie okoliczność uznana przez samego ustawodawcę za uzasadniającą obawę możliwości użycia broni w celu sprzecznym z interesem bezpieczeństwa i porządku publicznego. Organ podkreślił, że przedmiotem postępowania administracyjnego w sprawie było ustalenie czy J. K. należy do osób, o których mowa w art. 15 ust. 1 pkt 6 ustawy o broni i amunicji, a zatem czy istnieją przesłanki cofnięcia pozwolenia na broń. Przesłanka, o której mowa w art. 15 ust. 1 pkt 6 ustawy o broni i amunicji, została w przypadku skarżącego spełniona, zatem organy Policji były zobowiązane - w myśl dyspozycji art. 18 ust. 1 pkt 2 - cofnąć stronie pozwolenie, bowiem sam ustawodawca przesądził, że toczące się postępowanie karne, m.in. o przestępstwo przeciwko mieniu stanowi okoliczność wystarczającą do zaistnienia obawy niezgodnego z prawem - w rozumieniu art. 15 ust. 1 pkt 6 - użycia broni palnej.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty