22.12.2010

Wyrok NSA z dnia 22 grudnia 2010 r., sygn. II GSK 1093/09

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Anna Robotowska (spr.) Sędzia NSA Stanisław Gronowski Sędzia del. WSA Piotr Pietrasz Protokolant Paweł Gorajewski po rozpoznaniu w dniu 22 grudnia 2010 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej M. S. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w W. z dnia 3 września 2009 r. sygn. akt VII SA/Wa 775/09 w sprawie ze skargi M. S. na decyzję Krajowej Komisji Kwalifikacyjnej Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa z dnia [...] lutego 2009 r. nr [...] w przedmiocie zmiany decyzji o nadaniu uprawnień budowlanych oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 3 września 2009 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w W. w sprawie ze skargi M. S. na decyzję Krajowej Komisji Kwalifikacyjnej Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa z dnia [...] lutego 2009 r. znak [...] w przedmiocie zmiany decyzji o nadaniu uprawnień budowlanych uchylił zaskarżoną decyzję, stwierdził, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu do czasu uprawomocnienia się niniejszego wyroku, oraz zasądził od Krajowej Komisji Kwalifikacyjnej Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa na rzecz skarżącego M. S. kwotę 200 zł (dwieście złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Sąd orzekał w następującym stanie faktycznym:

Zaskarżoną decyzją nr [...] z dnia [...] lutego 2009 r. Krajowa Komisja Kwalifikacyjna Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa po rozpatrzeniu odwołania M. S. od decyzji Krajowej Komisji Kwalifikacyjnej Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa z dnia [...] czerwca 2006 r. ([...]) w sprawie utrzymania w mocy decyzji Krajowej Komisji Kwalifikacyjnej z dnia [...] września 2004 r. o utrzymaniu w mocy decyzji [...] Okręgowej Komisji Kwalifikacyjnej z dnia [...] maja 2004 r. w sprawie nadania uprawnień budowlanych w ograniczonym zakresie w specjalności konstrukcyjno-budowlanej utrzymała w mocy ww. decyzję z dnia [...] czerwca 2006 r. ([...]).

Uzasadniając decyzję Krajowa Komisja Kwalifikacyjna Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa wskazała, iż pismem z dnia [...] listopada 2004 r. M. S. wystąpił w trybie art. 155 § 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. 2000 r. Nr 98 poz. 1071 ze zm. - dalej k.p.a.) z wnioskiem o zmianę decyzji [...] Okręgowej Komisji Kwalifikacyjnej z dnia [...] maja 2004 r. o nadaniu stronie uprawnień budowlanych do kierowania robotami budowlanymi w ograniczonym zakresie w specjalności konstrukcyjno-budowlanej. Podniósł on, że organ nieprawidłowo określił zakres uprawnień budowlanych strony. Wnioskodawca swoje żądanie zmiany decyzji oparł jedynie na zarzucie jej niezgodności z prawem, twierdząc że ograniczenie jego uprawnień budowlanych jest bezprawne. Rozpatrując wniosek organ uznał, że kwestionowanie w postępowaniu prowadzonym na podstawie art. 155 k.p.a. braku podstaw prawnych do ograniczenia w decyzji Krajowej Komisji Kwalifikacyjnej zakresu jego uprawnień budowlanych jest bezprzedmiotowe i nie może stanowić podstawy uwzględnienia wniosku strony. Zdaniem Krajowej Komisji Kwalifikacyjna Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa zmiana decyzji zgodnie z wolą strony będzie możliwa tylko wtedy, gdy przepisy stanowiące materialno - prawną podstawę zakwestionowanej decyzji, w tym przypadku przepisy ustawy - Prawo budowlane, zezwalają na wydanie decyzji, na podstawie której M. S. mógłby wykonywać w ograniczonym zakresie tylko samodzielne funkcje techniczne w budownictwie polegające na kierowaniu robotami budowlanymi, a pozostałe w zakresie nieograniczonym.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp