Wyrok NSA z dnia 2 grudnia 2010 r., sygn. I GSK 807/10
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Rafał Batorowicz (spr.) Sędziowie NSA Stanisław Gronowski del. WSA Ludmiła Jajkiewicz Protokolant Paweł Gorajewski po rozpoznaniu w dniu 2 grudnia 2010 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej K. Spółki z o.o. w O. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie z dnia 19 grudnia 2007 r. sygn. akt I SA/Ol 567/07 w sprawie ze skargi K. Spółki z o.o. w O. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w O. z dnia [...] sierpnia 2007 r. nr [...] w przedmiocie podatku akcyzowego 1. oddala skargę kasacyjną, 2. zasądza od K. Spółki z o.o. w O. na rzecz Dyrektora Izby Celnej w O. kwotę 450 (czterysta pięćdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 19 grudnia 2007 r., sygn. akt I SA/Ol 567/07, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie oddalił skargę K. Sp. z o.o. z siedzibą w O. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w O. z dnia [...] sierpnia 2007 r., nr [...], w przedmiocie podatku akcyzowego. Decyzja ta utrzymała w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Celnego w O. z dnia [...] maja 2007 r., nr [...], którą organ ten określił skarżącej spółce zobowiązanie podatkowe w podatku akcyzowym za wrzesień 2004 r. w kwocie [...] zł. Organy podatkowe rozpatrywały sprawę dwukrotnie, bowiem poprzednia decyzja organu I instancji z dnia [...] września 2006 r. została uchylona w całości przez organ odwoławczy decyzją z dnia [...] stycznia 2007 r., a sprawa została przekazana organowi I instancji do ponownego rozpatrzenia.
Sąd pierwszej instancji oparł swoje rozstrzygnięcie na ustaleniach faktycznych organów celnych, które w toku kontroli źródłowej stwierdziły, że skarżąca spółka w 2004 r. prowadziła działalność gospodarczą w zakresie sprzedaży hurtowej i detalicznej m.in. paliw ciekłych (w tym oleju opałowego). Organ I instancji zakwestionował fakt dokonania sprzedaży oleju opałowego dla J. G. zgodnie z fakturami nr [...] z dnia [...] września 2004 r. oraz nr [...] z dnia [...] września 2004 r. oraz załączonymi do nich oświadczeniami nabywcy o przeznaczeniu zakupionego oleju opałowego na cele grzewcze. Podczas przesłuchania w charakterze świadka J. G. zeznał bowiem, że dokonał zakupu oleju opałowego tylko raz w ilości 1000 l, który został udokumentowany fakturą nr [...] z dnia [...] lipca 2005 r., zaś po okazaniu wskazanych wyżej faktur: nr [...] (potwierdzającej sprzedaż 1500 l oleju opałowego) i nr [...] (potwierdzającej sprzedaż 700 l oleju opałowego) - świadek zaprzeczył, że podpisy widniejące na fakturach i oświadczeniach zostały przez niego złożone. Na podstawie poczynionych ustaleń Naczelnik Urzędu Celnego stwierdził, że sprzedaż udokumentowana przedmiotowymi fakturami w rzeczywistości nie miała miejsca. W związku ze stwierdzeniem braku dokumentów uprawniających do zastosowania obniżonej stawki podatkowej, organ celny określił podstawę opodatkowania oraz wysokość zobowiązania podatkowego w podatku akcyzowym, pomniejszając je o podatek akcyzowy zawarty w cenie oleju opałowego zakupionego przez skarżącą spółkę od producenta.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty