Wyrok NSA z dnia 30 września 2010 r., sygn. II GSK 825/09
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Magdalena Bosakirska Sędzia NSA Hanna Kamińska (spr.) Sędzia NSA Maria Lorych-Olszanowska Protokolant Michał Mazur po rozpoznaniu w dniu 30 września 2010 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej Ministra Pracy i Polityki Społecznej od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w W. z dnia 22 czerwca 2009 r. sygn. akt VI SA/Wa 123/09 w sprawie ze skargi M. P. S.A. w K. na decyzję Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia [...] listopada 2008 r. nr [...] w przedmiocie stwierdzenia utraty statusu zakładu pracy chronionej oddala skargę kasacyjną
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 22 czerwca 2009 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uchylił zaskarżoną przez M. P.S.A. w K. (zwana dalej: spółką, pracodawcą) decyzję Ministra Pracy I Polityki Społecznej z dnia 21 listopada 2008 r., [...] oraz utrzymaną nią w mocy decyzję Wojewody Małopolskiego z dnia 21 maja 2008 r., nr [...] w przedmiocie stwierdzenia utraty statusu zakładu pracy chronionej oraz stwierdził, że uchylone decyzje nie podlegają wykonaniu.
Sąd I instancji przyjął następujący stan faktyczny.
Małopolski Urząd Wojewódzki w K. przeprowadził w dniu 14 września 2007 r. u pracodawcy - M. P. S.A. kontrolę w zakresie przestrzegania warunków i obowiązków wynikających z art. 28 ust. 1 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2008 r. Nr 14, poz. 92).
W wyniku tej kontroli ustalono, że wymieniony powyżej pracodawca zatrudniał osoby niepełnosprawne w obiekcie przy ul. P. 5a w K., a na dzień kontroli nie posiadał decyzji Państwowej Inspekcji Pracy o spełnieniu w obiekcie przy ul. P. 5a w K. warunków wynikających z art. 28 ust. 1 pkt 2 ww. ustawy.
Decyzją z dnia 10 października 2007 r., nr [...], Państwowa Inspekcja Pracy - Okręgowy Inspektor Pracy w K., na podstawie art. 28 ust. 2 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych stwierdziła, że pomieszczenia przy ul. P. 5a w K. odpowiadają przepisom i zasadom bezpieczeństwa i higieny pracy, uwzględniają potrzeby osób niepełnosprawnych w zakresie przystosowania stanowisk pracy, pomieszczeń higienicznosanitarnych i ciągów komunikacyjnych oraz spełniają wymagania dostępności do nich.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty