12.10.2010 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 12 października 2010 r., sygn. II GSK 838/09

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Krystyna Anna Stec Sędzia NSA Rafał Batorowicz (spr.) Sędzia del. WSA Alicja Jaszczak-Sikora Protokolant Jerzy Stelmaszuk po rozpoznaniu w dniu 12 października 2010 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej Głównego Inspektora Transportu Drogowego od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 22 maja 2009 r. sygn. akt VI SA/Wa 477/09 w sprawie ze skargi D. B. na decyzję Głównego Inspektora Transportu Drogowego z dnia [...] grudnia 2008 r. nr [...] w przedmiocie nałożenia kary pieniężnej 1. uchyla zaskarżony wyrok w punktach 1. i 3., 2. oddala skargę w części, której dotyczy punkt 1. zaskarżonego wyroku, 3. zasądza od D. B. na rzecz Głównego Inspektora Transportu Drogowego kwotę 550 (pięćset pięćdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania

Uzasadnienie

Zaskarżonym skargą kasacyjną wyrokiem z dnia 22 maja 2009 r., sygn. akt VI SA/Wa 477/09, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uwzględnił częściowo skargę D. B. i uchylił decyzję Głównego Inspektora Transportu Drogowego z dnia [...] grudnia 2008 r., nr [...], w części dotyczącej nałożenia kary pieniężnej w kwocie 3000 zł za wykonywanie transportu drogowego osób z naruszeniem warunków określonych w zezwoleniu dotyczących wyznaczonych przystanków, a także uchylił w tej samej części decyzję organu I instancji - Wojewódzkiego Inspektora Transportu Drogowego w K. z dnia [...] sierpnia 2008 r., nr [...], o nałożeniu na D. B. kary pieniężnej w kwocie 3500 zł za naruszenie przepisów o transporcie drogowym, natomiast w pozostałej części Sąd oddalił skargę. Ponadto Sąd pierwszej instancji stwierdził, że powyższe decyzje w uchylonej części nie podlegają wykonaniu.

Sąd pierwszej instancji wskazał w swoim rozstrzygnięciu na ustalenia faktyczne organów administracji, które stwierdziły, że w dniu 24 lipca 2008 r. dokonano kontroli drogowej pojazdu należącego do D. B., którym wykonywano krajowy transport drogowy osób na linii regularnej K. - K. Kierowca okazał do kontroli aktualne zezwolenie oraz rozkład jazdy, zgodnie z którym powinien był odjechać z przystanku początkowego w K. o godz. 15:20, a faktycznie wyjechał o godz. 15:45. Ponadto, kierowca nie jechał zgodnie z ustalonym rozkładem jazdy i zatrzymał się na ul. C. zatrzymał się przed pasami dla pieszych i zabrał dwie pasażerki, podczas gdy w miejscu tym przedsiębiorca nie ma wyznaczonego przystanku. Zdaniem organów administracji, dla tego ostatniego ustalenia nie miała znaczenia podnoszona przez skarżącego okoliczność, że wspomniane pasażerki wsiadły do autobusu bez zgody kierowcy w czasie, gdy ten musiał przepuścić pieszych przechodzących przez pasy. Powyższe ustalenia skutkowały nałożeniem na przedsiębiorcę kary pieniężnej za wykonywanie transportu drogowego osób z naruszeniem warunków określonych w zezwoleniu dotyczących godzin odjazdu i przyjazdu (500 zł) oraz za wykonywanie takiego transportu z naruszeniem warunków określonych w zezwoleniu dotyczących ustalonej trasy przejazdu lub wyznaczonych przystanków (3000 zł).

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne