14.07.2010 Podatki

Wyrok NSA z dnia 14 lipca 2010 r., sygn. I GSK 960/09

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Marzenna Zielińska Sędziowie NSA Urszula Raczkiewicz (spr.) Jerzy Sulimierski Protokolant Konrad Piasecki po rozpoznaniu w dniu 14 lipca 2010 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej K. S. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w P. z dnia 12 grudnia 2008 r. sygn. akt I SA/Po 1006/08 w sprawie ze skargi K. S. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w P. z dnia [...] maja 2008 r. nr [...] w przedmiocie podatku akcyzowego 1. oddala skargę kasacyjną; 2 zasądza do K. S. na rzecz Dyrektora Izby Celnej w P. kwotę 2.700 (dwa tysiące siedemset) złotych tytułem kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Objętym skargą kasacyjną wyrokiem z dnia 12 grudnia 2008 r. sygn. akt I SA/Po 1006/08 Wojewódzki Sąd Administracyjny w P. po rozpoznaniu sprawy ze skargi K. Sz. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w P. z dnia [...] maja 2008 r., nr [...] w części dotyczącej podatku akcyzowego za miesiące od maja do października 2004 r. oddalił skargę.

Za podstawę rozstrzygnięcia Sąd przyjął następujący stan sprawy:

Decyzją z dnia [...] grudnia 2006 r. Dyrektor Urzędu Kontroli Skarbowej w P. określił K. Sz. zobowiązanie w podatku akcyzowym za miesiące styczeń-październik (z wyłączeniem lutego) 2004 r. Z ustaleń organu wynika, że podatnik prowadził działalność gospodarczą w zakresie świadczenia usług transportowych. Kontrola podatkowa wykazała, że K. Sz. w 2004 r. zaewidencjonował w księgach podatkowych zakup 200 000 litrów oleju napędowego na podstawie faktur wystawionych przez P. "M. " M. Z. Materiał dowodowy zgromadzony w toku postępowania wykazał, że M. Z. nie dokonał w 2004 r. na rzecz K. Sz. sprzedaży paliwa, wystawiał wyłącznie faktury, które nie dokumentowały faktycznej sprzedaży. Na podstawie zeznań M. Z., M. B. i N. A. organ ustalił, że M. Z. wystawił w 2004 r. faktury VAT na polecenie N. A. Za wystawione faktury na sprzedaż paliwa przewidziane było wynagrodzenie w wysokości 5 - 6 groszy za 1 litr paliwa. Wystawione faktury M. Z. przekazywał N. A., a następnie jeden egzemplarz wracał do niego z podpisem odbiorcy. Dla "pokrycia" wystawionych przez siebie faktur M. Z. nawiązał kontakty z innymi osobami, które za wynagrodzeniem (2 grosze za 1 litr paliwa) wystawiały faktury sprzedaży we własnym imieniu na jego rzecz. Jednocześnie z zeznań w/w osób wynika, że w 2004 r. firma M. Z. nie posiadała zaplecza technicznego do magazynowania i przewozu paliw, zajmowała się wyłącznie wystawianiem fikcyjnych faktur. Organ dał wiarę zeznaniom świadków, bowiem były one spójne i potwierdzone w postępowaniu prowadzonym przez Prokuraturę Okręgową w K. przeciwko M. Z. (sygn. akt. [...]) . Przesłuchany w charakterze świadka K. Sz., zeznał, że przedstawiciel firmy "M." przyjechał do jego firmy z ofertą handlową na początku 2003 r., nie pamięta jego nazwiska, nie zna również właściciela firmy (M. Z.), paliwo zamawiał telefonicznie, umów na piśmie nie zawierał. Dostawy paliwa odbywały się autocysternami. Płatności dokonywano gotówką, ale nie sprawdzano tożsamości kierowców. Przy rozładunku paliwa K. Sz. był obecny, z każdą dostawą paliwa dostarczana była faktura. Zarówno K. Sz. jak i jego pracownik H. S. zeznali, że paliwo było dostarczane w ilości wykazanej na fakturach i wykorzystywane na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne