Wyrok NSA z dnia 27 lipca 2010 r., sygn. I GSK 1000/09
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Kazimierz Brzeziński (spr.) Sędzia NSA Rafał Batorowicz Sędzia NSA Krystyna Anna Stec Protokolant Ewa Czajkowska po rozpoznaniu w dniu 27 lipca 2010 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej A. S. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w O. z dnia 29 stycznia 2009 r. sygn. akt I SA/Ol 366/08 w sprawie ze skargi A. S. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w O. z dnia [...] lipca 2008 r. nr [...] w przedmiocie podatku akcyzowego 1. uchyla zaskarżony wyrok; 2. uchyla decyzję Dyrektora Izby Celnej w O. z dnia [...] lipca 2008 r., nr [...] oraz utrzymaną nią w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Celnego w E. z dnia [...] kwietnia 2008 r., nr [...]; 3. zasądza od Dyrektora Izby Celnej w O. na rzecz A. S. kwotę 5.967 (pięć tysięcy dziewięćset sześćdziesiąt siedem) złotych tytułem kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 29 stycznia 2009 r., sygn. akt I SA/Ol 366/08, Wojewódzki Sąd Administracyjny w O. oddalił skargę A. S. prowadzącego działalność gospodarczą P.W. "O." na decyzję Dyrektora Izby Celnej w O. z dnia [...] lipca 2008 r., nr [...], w przedmiocie podatku akcyzowego.
Sąd orzekał w następującym stanie faktycznym sprawy.
Naczelnik Urzędu Celnego w E. decyzją z dnia [...] kwietnia 2008 r., znak [...], określił A. S. wysokość zobowiązania podatkowego w podatku akcyzowym za miesiące: maj 2006 r. - styczeń 2007 r., kwiecień 2007 r. oraz lipiec - sierpień 2007 r.
Decyzją z dnia [...] lipca 2008 r. Dyrektor Izby Celnej w O. utrzymał w mocy decyzję organu I instancji podając w uzasadnieniu, że A. S. w ramach prowadzonej działalności gospodarczej dokonywał: nabycia wewnątrzwspólnotowego samochodów osobowych niezarejestrowanych w kraju oraz ich dalszej odsprzedaży przed pierwszą rejestracją na terytorium RP; zakupu w kraju i dalszej odsprzedaży samochodów osobowych niezarejestrowanych na terytorium RP.
Organ ustalił, że A. S. dokonywał również sprzedaży - za wynagrodzeniem (prowizja) - niezarejestrowanych w kraju samochodów osobowych stanowiących własność osób trzecich, na ich zlecenie lecz we własnym imieniu, na podstawie zawartych z tymi osobami "umów pośrednictwa" oraz "umów pośrednictwa sprzedaży", będących w ocenie organu umowami komisu.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty