08.07.2010 Podatki

Wyrok NSA z dnia 8 lipca 2010 r., sygn. I GSK 931/09

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Maria Myślińska Sędziowie NSA Hanna Kamińska (spr.) Cezary Pryca Protokolant Karolina Mamcarz po rozpoznaniu w dniu 8 lipca 2010 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Celnej w P. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w P. z dnia 21 października 2008 r. sygn. akt I SA/Po 847/08 w sprawie ze skargi R. M. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w P. z dnia [...] maja 2008 r. nr [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia nadpłaty w podatku akcyzowym 1. uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnego w P.; 2. zasądza od R. M. na rzecz Dyrektora Izby Celnej w P. kwotę 1008 (tysiąc osiem) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Objętym skargą kasacyjną wyrokiem z dnia 21 października 2008r. sygn. akt 847/08 Wojewódzki Sąd Administracyjny w P. uchylił decyzję Dyrektora Izby Celnej w P. z dnia [...] maja 2008r. w przedmiocie odmowy stwierdzenia nadpłaty w podatku akcyzowym z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia samochodu osobowego oraz utrzymaną w mocy tym orzeczeniem decyzję Naczelnika Urzędu Celnego w L. z dnia [...] lutego 2008r.

Sąd I instancji orzekał w następujących okolicznościach faktycznych:

R. M. w dniu 25 czerwca 2004 r. dokonał wewnątrzwspólnotowego nabycia samochodu osobowego marki Audi A6, o pojemności silnika 2500 cm3, rok produkcji 1999 oraz uiścił podatek akcyzowy w kwocie 6.828 zł. Podatek został obliczony według stawki 65% wynikającej z przepisu § 7 ust. 2 i ust. 3 rozporządzenia Ministra Finansów z 22 kwietnia 2004 r. w sprawie obniżenia stawek podatku akcyzowego (Dz. U. Nr 87, poz. 825 ze zm.). W dniu 19 czerwca 2007r. wniósł o stwierdzenie i zwrot nadpłaty podatku akcyzowego w wysokości 5.399 zł.

Naczelnik Urzędu Celnego w L. decyzją z dnia [...] lutego 2008 r. odmówił podatnikowi stwierdzenia nadpłaty. Decyzja ta, po rozpatrzeniu odwołania, została utrzymana w mocy zaskarżoną decyzją Dyrektora Izby Celnej w P. z dnia [...] maja 2008r. W uzasadnieniu organ odwoławczy wskazał, że rozstrzygniecie sprawy jest zgodne ze wskazaniami wynikającymi z wyroku ETS sygn. akt C - 313/05. Kwota podatku akcyzowego nałożonego na pojazd zakupiony za granicą nie może być wyższa niż kwota podatku zawartego w cenie pojazdu zakupionego i już zarejestrowanego w Polsce. Dopiero porównanie kwoty akcyzy nałożonej na samochód zakupiony poza granicami kraju i kwoty podatku rezydualnego przy uwzględnieniu stawki tego podatku prowadzi do ustalenia wysokości nadpłaty. Zwrot podatku akcyzowego będzie należał się w takiej wysokości, w jakiej akcyza zapłacona za zagraniczny samochód przewyższa akcyzę, jaką właściciel musiałby zapłacić od podobnego pojazdu zakupionego w Polsce. Podstawą ustalenia kwoty podatku rezydualnego zawartego w cenie podobnego pojazdu jest przy tym jego wartość rynkowa. Jej ustalenie powinno odbywać się przy uwzględnieniu takich kryteriów jak wiek, przebieg, stan ogólny, rodzaj napędu, marka, model. Zastosowany przez Naczelnika Urzędu Celnego sposób obliczenia podatku akcyzowego jest zgodny z treścią art. 90 Traktatu Wspólnot Europejskich (dalej TWE). Dyrektor Izby Celnej dodał, że podatnik nie przedstawił żadnych dokumentów potwierdzających uszkodzenie samochodu. W związku z tym, przy ustalaniu wartości podobnego pojazdu w kraju, przyjęto stan przeciętny.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne