Wyrok NSA z dnia 3 grudnia 2010 r., sygn. II FSK 2127/09
O braku możliwości określenia podstawy opodatkowania w oparciu o dane wynikające z ksiąg podatkowych można mówić wówczas, gdy kierując się treścią tychże ksiąg, nie można ustalić wartości niezbędnych do określenia przychodów i kosztów uzyskania przychodów.
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Małgorzata Wolf - Mendecka, Sędzia NSA Jerzy Rypina (sprawozdawca), Sędzia WSA del. Maria Grabowska, Protokolant Justyna Bluszko - Biernacka, po rozpoznaniu w dniu 3 grudnia 2010 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej S. M. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie z dnia 3 września 2009 r. sygn. akt I SA/Sz 649/08 w sprawie ze skargi S. M. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w S. z dnia 24 września 2008 r. nr [...] w przedmiocie określenia wysokości dochodu za 2005 r. 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od S. M. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w S. kwotę 1800 (słownie: jeden tysiąc osiemset) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 3 września 2009 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie oddalił skargę S. M. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w S. z dnia 24 września 2008 r. w przedmiocie określenia wysokości dochodu za 2005 r.
Z przyjętego do rozpoznania stanu sprawy wynika, że w następstwie kontroli podatkowej przeprowadzonej w celu zweryfikowania rzetelności deklarowanych przez skarżącego podstaw opodatkowania, organ podatkowy ustalił, że spółka cywilna R., której udziałowcem jest skarżący zaniżyła przychody, poprzez nieujęcie w podatkowej księdze przychodów i rozchodów za 2005 r. części kwot należnych z tytułu świadczonych usług związanych z wynajmem pokoi w Ośrodku Wypoczynkowym "P." w M.
W związku ze stwierdzeniem nieewidencjonowania przez spółkę wszystkich przychodów uzyskiwanych z prowadzonej działalności gospodarczej związanej ze sprzedażą miejsc noclegowych w ośrodku wypoczynkowym, na podstawie szczegółowej analizy materiału dowodowego i zapisów w księdze przychodów i rozchodów organ kontroli skarbowej uznał, że faktury oraz paragony z kasy rejestrującej dokumentują zdarzenia niezgodne ze stanem faktycznym. Organ wskazał przy tym, że celem uniemożliwienia stwierdzenia faktycznej ilości osób przebywających w ośrodku w 2005 r., a co z tym się wiąże -- ustalenia faktycznej wielkości przychodów uzyskanych ze sprzedaży miejsc noclegowych, nie przedłożono kontrolującym cennika obowiązującego w 2005 r., a także książki meldunkowej prowadzonej we wskazanym Ośrodku. Temu samemu celowi służyć miało, w ocenie organu, nieprzedłożenie przez stronę dowodów wpłaty wystawionych przez Spółkę w 2005 r. Organ kontroli skarbowej, porównując numerację wskazaną na dowodach wpłaty KP z numeracją paragonów z kasy rejestrującej oraz numerami faktur wystawianymi na podmioty gospodarcze, ustalili również, że w 2005 r. Spółka R. wystawiła o 274 sztuk dowodów KP więcej niż paragonów i faktur.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty