07.12.2010 Podatki

Wyrok NSA z dnia 7 grudnia 2010 r., sygn. I FSK 1394/10

Zasada swobodnej oceny dowodów polega na tym, że organ podatkowy nie jest związany żadnymi regułami dowodowymi, a rozstrzyga sprawę na podstawie przekonania opartego na swobodnym uznaniu niektórych dowodów za wiarygodne, innych natomiast za niewiarygodne.

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Jan Zając, Sędzia NSA Maria Dożynkiewicz, Sędzia WSA del. Tomasz Kolanowski (sprawozdawca), Protokolant Katarzyna Nowik, po rozpoznaniu w dniu 7 grudnia 2010 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej S. W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku z dnia 6 czerwca 2007 r. sygn. akt I SA/Bk 95/07 w sprawie ze skargi S. W. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w B. z dnia 10 listopada 2006 r. nr [...] w przedmiocie określenia zobowiązania podatkowego w podatku akcyzowym za miesiące od lutego do września oraz za listopad 2002 roku 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od S. W. na rzecz Dyrektora Izby Celnej w B. kwotę 1800 (jeden tysiąc osiemset) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego

Uzasadnienie

Wyrok Sądu pierwszej instancji i przedstawiony przez ten Sąd tok postępowania przed organami podatkowymi

1. Przedmiotem skargi kasacyjnej jest wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku z dnia 6 czerwca 2007 r., sygn. akt I SA/Bk 95/07, oddalający skargę S. W. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w B. z dnia 10 listopada 2006 r. w przedmiocie określenia zobowiązania podatkowego w podatku akcyzowym za miesiące luty-wrzesień oraz listopad 2002 r.

2. Przeprowadzona przez Urząd Celny w B. kontrola podatkowa w firmie S. W. ujawniła, że część osób, na nazwiska których wystawione były oświadczenia o przeznaczeniu oleju opałowego na cele opałowe, nie potwierdziła autentyczności podpisów, wykluczając jednocześnie możliwość dokonania tego w ich imieniu przez członków rodziny lub osoby bliskie, natomiast w dwóch przypadkach oświadczenia i faktury dotyczyły osób nieżyjących w dacie wystawienia faktur sprzedaży i sporządzenia oświadczeń. Wykazano też rozbieżności w ilości zakupionego oleju opałowego przez niektóre osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej oraz rozbieżności między ilością oleju opałowego wykazanego w fakturze, a wykazanego w oświadczeniu będącym załącznikiem do faktury. Stwierdzono również przypadki sprzedaży oleju opałowego dla osób, które nie posiadają urządzeń grzewczych na olej opałowy oraz dla osób, które po okazaniu faktur nie potwierdziły zakupu oleju opałowego w firmie "S.".

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne