Wyrok NSA z dnia 5 października 2010 r., sygn. II FSK 805/09

Przy uwzględnieniu przedstawionego wcześniej rozumienie pojęcia "wkład wniesiony", o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 50 updof - uznać należy, że w przypadku otrzymania przez wspólnika spółki osobowej zwrotu udziału kapitałowego, przedmiotem opodatkowania będzie tylko ta jego część, która wcześniej nie została opodatkowana.

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Stanisław Bogucki, Sędziowie: NSA Stefan Babiarz, WSA del. Jadwiga Danuta Mróz (sprawozdawca), Protokolant Justyna Nawrocka, po rozpoznaniu w dniu 5 października 2010 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Skarbowej w B. działającego z upoważnienia Ministra Finansów od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 22 stycznia 2009 r. sygn. akt I SA/Gd 799/08 w sprawie ze skargi J. D. na interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w B. działającego z upoważnienia Ministra Finansów z dnia 30 maja 2008 r. nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

1. Wyrokiem z dnia 22 stycznia 2009 r. sygn. akt I SA/Gd 799/08 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku uchylił zaskarżoną przez J. D. interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 30 maja 2008 roku w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych.

2. Ze stanu sprawy przyjętego przez Sąd I instancji wynikało, że J. D. (zwany dalej: Podatnikiem lub Skarżącym), wnioskiem z dnia 21 marca 2008 r. wystąpił do Ministra Finansów o udzielenie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych w kwestii dotyczącej opodatkowania udziału kapitałowego wypłaconego byłemu wspólnikowi spółki cywilnej z tytułu zwrotu przypadającego mu majątku spółki.

W uzasadnieniu wniosku wskazał, że wystąpił ze spółki cywilnej i nie prowadzi działalności gospodarczej. Na mocy zawartego w dniu 5 stycznia 2007 r. porozumienia pozostali wspólnicy zobowiązali się do wypłaty na jego rzecz kwoty pieniężnej, tytułem zwrotu przypadającego mu majątku spółki. Przy zawiązaniu spółki wspólnicy nie wnosili wkładu majątkowego w postaci pieniędzy ani ruchomości a wkład każdego ze wspólników polegał na świadczeniu pracy. Zaznaczył, że majątek spółki powstał z wypracowanego przez nią zysku, od którego każdy ze wspólników uiszczał podatek dochodowy od osób fizycznych na zasadach określonych w art. 8 ust. 1, art. 10 ust. 1 pkt 3 i art. 14 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), zwanej dalej updof. Spółka prowadzi podatkową księgę przychodów i rozchodów.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne