16.11.2010 Podatki

Wyrok NSA z dnia 16 listopada 2010 r., sygn. I FSK 1342/10

Jedynie w wyjątkowych przypadkach organ podatkowy obowiązany był uwzględnić z urzędu podatek naliczony. Dotyczyło to jedynie sytuacji, gdy podatnik w danym okresie rozliczeniowym przedwcześnie zadeklarował podatek naliczony.

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Maria Dożynkiewicz (sprawozdawca), Sędzia NSA Sylwester Marciniak, Sędzia WSA (del.) Małgorzata Fita, Protokolant Krzysztof Zaleski, po rozpoznaniu w dniu 16 listopada 2010 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej W. R. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 16 października 2007 r., sygn. akt III SA/Wa 2793/06 w sprawie ze skargi W. R. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w W. z dnia 19 czerwca 2006 r., nr [...] w przedmiocie podatku akcyzowego za okres od stycznia do kwietnia i od lipca do września 2003 r. oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem z 9 października 2007 r., sygn. akt III SA/Wa 2793/06 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w sprawie ze skargi W. R. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w W. z 19 czerwca 2006 r. nr ... w przedmiocie podatku akcyzowego za okres od stycznia do kwietnia i od lipca do września 2003 r. uchylił zaskarżoną decyzję, stwierdził, że nie podlega ona wykonaniu w całości i zasądził zwrot kosztów postępowania sądowego.

W uzasadnieniu Sąd ten wskazał, że decyzją z 19 stycznia 2006 r. Dyrektor Urzędu Kontroli Skarbowej w W. określił skarżącemu zobowiązanie podatkowe w podatku akcyzowym za wymienione miesiące 2003 r. W toku postępowania kontrolnego stwierdzono bowiem, że skarżący nabywał odbarwiony (pozbawiony oznacznika) olej opałowy, który następnie sprzedawał innym podmiotom jako olej napędowy bez naliczania podatku akcyzowego. Osoby zarządzające podmiotami, od których skarżący nabywał olej, zostały uznane prawomocnym wyrokiem winnymi odbarwiania oleju opałowego i jego sprzedaży jako oleju napędowego w ramach zorganizowanej grupy przestępczej. Materiały z postępowania karnego włączono jako dowody do postępowania kontrolnego. Zgodnie zaś z art. 35 ust. 6 pkt 1 lit. c ustawy z 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.; dalej u.p.t.u.) obowiązek podatkowy w przypadku olejów opałowych oraz olejów napędowych, jeżeli sprzedaż dotyczy oleju zabarwionego na czerwono i oznaczonego znacznikiem, przeznaczonego na cele inne niż opałowe, powstaje dla podatników nabywających te wyroby - z dniem nabycia tych wyrobów i przeznaczenia ich następnie na cele inne niż opałowe, a jeżeli tego dnia nie można ustalić - z dniem stwierdzenia przez upoważniony organ, że posiadane wyroby nie są przeznaczone na cele opałowe. Oznacza to, że obowiązek podatkowy w podatku akcyzowym powstał u skarżącego z chwilą zakupu odbarwionego oleju opałowego jako oleju napędowego. Skarżący zaś nie złożył deklaracji i nie zapłacił podatku akcyzowego.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne