Wyrok NSA z dnia 17 listopada 2010 r., sygn. I FSK 381/09
Gdy podatek był zapłacony w niższej wysokości niż wynikający z mocy prawa, a zatem nastąpiło wygaśnięcie zobowiązania podatkowego w części (art. 59 § 1 pkt 1 Ordynacji podatkowej), to w pozostałej istniejącej części wygasł na skutek przedawnienia.
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Jan Zając (sprawozdawca), Sędzia NSA Grażyna Jarmasz, Sędzia WSA (del.) Tomasz Kolanowski, Protokolant Marta Sokołowska-Juras, po rozpoznaniu w dniu 17 listopada 2010 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej K. sp. z o. o. z siedzibą w W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 2 grudnia 2008 r. sygn. akt III SA/Wa 2197/08 w sprawie ze skarg K. sp. z o. o. z siedzibą w W. na decyzje Dyrektora Izby Celnej w W. z dnia 12 czerwca 2008 r. nr [...] [...] z dnia 30 czerwca 2008 r. nr [...] w przedmiocie określenia prawidłowej wysokości zobowiązania podatkowego w podatku od towarów i usług 1. uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Warszawie, 2. zasądza od Dyrektora Izby Celnej w W. na rzecz K. sp. z o. o. z siedzibą w W. kwotę 2062 zł (słownie: dwa tysiące sześćdziesiąt dwa złote) tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego
Uzasadnienie
Zaskarżonym wyrokiem z dnia 2 grudnia 2008 r., sygn. akt III SA/Wa 2197/08 Wojewódzki Sąd Administracyjny w sprawach ze skarg K. Sp. z o.o. z siedzibą w W., dalej jako Spółka lub Skarżąca, na decyzje Dyrektora Izby Celnej w W. z dnia 12 oraz 30 czerwca 2008 r. w przedmiocie określenia prawidłowej wysokości zobowiązania podatkowego, oddalił skargi.
Ze stanu sprawy przedstawionego przez Sąd pierwszej instancji wynikało, że Naczelnik Urzędu Celnego[...] w W. decyzjami z dnia 25 marca 2003 r. oraz 21 maja 2003 r. uznał zgłoszenia celne za nieprawidłowe w zakresie wartości celnej importowanych towarów.
Dyrektor Izby Celnej w W. po rozpatrzeniu odwołań wniesionych od powyższych decyzji uchylił decyzję organu I instancji w części dotyczącej określenia wysokości kwoty podatku od towarów i usług orzekając, iż z przyczyn formalnych brak było podstaw do wydania rozstrzygnięcia w tym zakresie, natomiast w pozostałej części utrzymał kwestionowane rozstrzygnięcia w mocy.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty