14.12.2010 Podatki

Wyrok NSA z dnia 14 grudnia 2010 r., sygn. I FSK 12/10

Wprowadzenie niezgodnego z prawem wspólnotowym zwolnienia nie może pozbawiać podatnika prawa do odliczenia także poprzez konieczność dokonania korekty podatku naliczonego i zmniejszenie pierwotnej kwoty odliczenia.

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Krystyna Chustecka, Sędzia NSA Sylwester Marciniak, Sędzia WSA (del.) Tomasz Kolanowski (sprawozdawca), Protokolant Krzysztof Zaleski, po rozpoznaniu w dniu 14 grudnia 2010 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Ministra Finansów od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 25 września 2009 r., sygn. akt I SA/Wr 1322/09 w sprawie ze skargi E. Spółka z o. o. z siedzibą w W. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 7 kwietnia 2009 r., nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług 1. oddala skargę kasacyjną, 2. zasądza od Ministra Finansów na rzecz E. Spółka z o. o. z siedzibą w W. kwotę 120 zł (słownie: sto dwadzieścia złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego

Uzasadnienie

Wyrok Sądu pierwszej instancji i przedstawiony przez ten Sąd tok postępowania przed organami podatkowymi

1. Przedmiotem skargi kasacyjnej jest wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 25 września 2009 r., sygn. akt I SA/Wr 1322/09, uchylający interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 7 kwietnia 2009 r. wydaną dla "E." Sp. z o. o. z/s we W., w przedmiocie podatku od towarów i usług.

2. "E." Sp. z o. o. z/s we W. wystąpiła z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w kwestii, czy wniesienie aportu do innej spółki z o. o. stanowi czynność zwolnioną od podatku VAT oraz czy czynność ta rodzi konieczność dokonania korekty podatku VAT, naliczonego przy nabyciu gruntów, które następnie zostały aportowane.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że spółka przekazała do "R." Sp. z o. o. - w formie aportu - grunty, które nabyła w latach 2006-2007. W deklaracji VAT-7 za kwiecień 2008 r. wykazano wartość tego aportu jako dostawę towarów na terytorium kraju zwolnioną od podatku VAT, co czyniło zadość regulacji § 8 ust. 1 pkt 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zm. - dalej: rozporządzenie VAT). Jednocześnie, zgodnie z art. 91 ust. 7 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm. - dalej: ustawa VAT), skorygowano podatek VAT naliczony przy nabyciu aportowanych gruntów i uiszczono należny podatek na rachunek urzędu skarbowego.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne