Wyrok NSA z dnia 7 lipca 2010 r., sygn. II FSK 338/09
Skargę kasacyjną można oprzeć na podstawie zarzutu naruszenia prawa materialnego zastosowanego przez Sąd. Wskazanie w skardze kasacyjnej przepisu prawa materialnego, który nie był zastosowany w sprawie, czyni nieskutecznym zarzut błędnej jego wykładni lub niewłaściwego zastosowania.
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Włodzimierz Kubiak, Sędziowie NSA Bogdan Lubiński, WSA del. Małgorzata Jarecka (sprawozdawca), Protokolant Anna Dziosa, po rozpoznaniu w dniu 7 lipca 2010 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej M. G. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie z dnia 6 listopada 2008 r. sygn. akt I SA/Ol 400/08 w sprawie ze skargi M. G. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w O. z dnia 21 lipca 2008 r. nr [...] w przedmiocie odmowy uchylenia ostatecznej decyzji dotyczącej zryczałtowanego podatku dochodowego od osób fizycznych, po wznowieniu postępowania 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od M. G. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w O. kwotę 240 (dwieście czterdzieści) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 6 listopada 2008 r. sygn. akt I SA/Ol 400/08 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie oddalił skargę M. G. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w O. z dnia 21 lipca 2008 r. nr [...] wydaną w przedmiocie odmowy uchylenia po wznowieniu postępowania, decyzji z 11 marca 2004 r. dotyczącej zryczałtowanego podatku dochodowego od osób fizycznych od przychodów nieznajdujących pokrycia w ujawnionych źródłach przychodów za rok 2001.
Sąd ustalił, że Dyrektor Izby Skarbowej w O. decyzją z dnia 11 marca 2004 r. utrzymał w mocy decyzję organu I-ej instancji w sprawie ustalenia M. G. zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodów nie znajdujących pokrycia w ujawnionych źródłach przychodów za 2001 r.
Z uzasadnienia wyżej wymienionej decyzji wynikało, że 2001 r. małżonkowie G. uzyskali przychody w kwocie 217.875,785,87 zł i ponieśli wydatki w wysokości 247.856,37 zł. W toku postępowania podatkowego ustalono, wbrew twierdzeniom Strony, że źródłem finansowania poniesionych w 2001 r. wydatków nie mogły być oszczędności wypracowane przed 2001 r. Wskazano, że wynagrodzenia uzyskiwane przez małżonków G. ze stosunku pracy w porównaniu z przeciętnym wynagrodzeniem kształtowały się zdecydowanie poniżej średniej krajowej, a w utrzymaniu wieloosobowej rodziny państwa G. pomagali najbliżsi wspierając ich różnego rodzaju dobrami w naturze. Do budżetu rodzinnego wpływały również środki uzyskane ze sprzedaży runa leśnego, bądź złomu.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty