Wyrok NSA z dnia 26 lipca 2010 r., sygn. I FSK 1298/09
Mimo, że podatek akcyzowy jest elementem cenotwórczym i stanowi część ceny netto, a w konsekwencji również sprzedaży netto wyrobów akcyzowych, to nie można stwierdzić, iż wielkość określonego w odrębnej decyzji podatku akcyzowego z tytułu niezaewidencjonowanej sprzedaży, może mieć jakikolwiek wpływ na określenie tak ustalonej podstawy opodatkowania w podatku od towarów i usług.
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Małgorzata Niezgódka-Medek, Sędzia NSA Jan Zając, Sędzia NSA Grażyna Jarmasz (sprawozdawca), Protokolant Dariusz Rosiak, po rozpoznaniu w dniu 14 lipca 2010 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Skarbowej w B. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku z dnia 23 kwietnia 2009 r. sygn. akt I SA/Bk 59/09 w sprawie ze skargi S. s.c. L. J., W.J. w B. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w B. z dnia 12 listopada 2008 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za miesiące od stycznia do kwietnia 2004 r. 1) uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Białymstoku, 2) zasądza od S. s.c. L. J., W. J. w B. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w B. kwotę 2019 zł (słownie: dwa tysiące dziewiętnaście złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Zaskarżonym wyrokiem z dnia 23 kwietnia 2009 r., sygn. akt I SA/Bk 59/09 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku w sprawie ze skargi S. s.c. L. J., W. J. w B. (dalej Skarżąca lub Spółka) na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w B. z dnia 12 listopada 2008 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług za miesiące od stycznia do kwietnia 2004 r. uchylił zaskarżoną decyzję oraz stwierdził, że decyzja nie może być wykonana w całości do czasu uprawomocnienia się wyroku.
Ze stanu faktycznego przedstawionego przez Sąd pierwszej instancji wynikało, że postępowanie kontrolne przeprowadzone przez organ podatkowy wykazało zaniżenie przez Spółkę podatku należnego od towarów i usług w taki sposób, iż Spółka sprzedała poza ewidencją gaz propan-butan o wartości 49.705.30 zł brutto. Zdaniem organu dowody ujawnione u kontrahentów Spółki (w Firmie Handlowej "P." A. L. oraz w Spółce "T. I." sp. z o.o.), a także na podstawie zeznań pracowników wymienionych podmiotów, świadczą, że kontrolowana Spółka od stycznia do kwietnia 2004 r. nabywała od powyższych podmiotów gaz propan-butan do napędów pojazdów samochodowych bez potwierdzenia tego faktu stosownymi fakturami oraz bez ewidencjonowania w prowadzonych dla potrzeb podatku od towarów i usług rejestrach zakupu VAT.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty