07.01.2009 Obrót gospodarczy

Postanowienie NSA z dnia 7 stycznia 2009 r., sygn. I OSK 638/08

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Irena Kamińska Sędziowie NSA Jan Paweł Tarno NSA Jerzy Krupiński (spr.) Protokolant Edyta Pawlak po rozpoznaniu w dniu 7 stycznia 2009 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Z. Z. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 10 stycznia 2008 r. sygn. akt I SA/Wa 1972/06 w sprawie ze skargi Z. Z. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Warszawie z dnia [...] września 2006 r. nr [...] w przedmiocie odmowy przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności postanawia: odrzucić skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 10 stycznia 2008 r., sygn. akt I SA/Wa 1972/06, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę Z. Z. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Warszawie z dnia [...] września 2007 r., nr [...], utrzymującą w mocy decyzję nr [...] Burmistrza Miasta Józefowa z dnia [...] sierpnia 2006 r., [...], orzekającą o odmowie przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości gruntowej, stanowiącej działkę nr ewidencyjny [...], z obrębu [...], zabudowaną budynkiem mieszkalnym, położoną w Józefowie przy ul. [...].

Wyrok wydany został w następujących okolicznościach sprawy.

Wnioskiem z dnia [...] kwietnia 2004 r. Z. Z. wniósł o przekształcenie w trybie przewidzianym w ustawie z dnia 26 lipca 2001 r. o nabywaniu przez użytkowników wieczystych prawa własności nieruchomości (Dz. U. Nr 113, poz. 1209 ze zm.). prawa użytkowania wieczystego opisanej wyżej nieruchomości. Burmistrz Miasta Józefowa, działając w oparciu o art. 2 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego przysługującego osobom fizycznym w prawo własności (Dz. U. Nr 175, poz. 1459), odmówił dokonania wnioskowanego przekształcenia. W uzasadnieniu wskazał, że w myśl obowiązujących przepisów z żądaniem przekształcenia użytkowania wieczystego w prawo własności winni wystąpić wszyscy użytkownicy wieczyści, natomiast w przedmiotowej sprawie z żądaniem takim wystąpił tylko jeden z dwóch użytkowników wieczystych. Organ I instancji ustalił bowiem, że użytkownikiem wieczystym spornej nieruchomości jest oprócz R. Z. również jego małżonka R. Z. Wezwanie wnioskodawcy o uzupełnienie w tym zakresie wniosku okazało się bezskuteczne.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne