Wyrok NSA z dnia 19 czerwca 2009 r., sygn. II OSK 1005/08
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Bożena Walentynowicz Sędziowie sędzia NSA Jerzy Bujko sędzia del. WSA Bogusław Cieśla (spr.) Protokolant Agnieszka Kuberska po rozpoznaniu w dniu 19 czerwca 2009 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej M. L. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 14 lutego 2008 r. sygn. akt II SA/Kr 1086/07 w sprawie ze skargi M. L. na decyzję Wojewody Małopolskiego z dnia [...] lipca 2007 r. nr [...] w przedmiocie odmowy zatwierdzenia projektu budowlanego i udzielenia pozwolenia na budowę 1. uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Krakowie, 2. zasądza od Wojewody Małopolskiego na rzecz M. L. kwotę 500 (słownie pięćset) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie wyrokiem z dnia 14 lutego 2008 r. po rozpoznaniu skargi M. L. na decyzję Wojewody Małopolskiego z dnia [...] lipca 2007 r. nr [...] w przedmiocie odmowy zatwierdzenia projektu budowlanego i udzielenia pozwolenia na budowę skargę oddalił.
W uzasadnieniu wyroku Sąd przedstawił następujące okoliczności faktyczne i prawne.
Organ I instancji, Prezydent Miasta Krakowa, decyzją z dnia [...] kwietnia 2007r., wydaną na podstawie art. 35 ust. 3 ustawy z dnia 7 lipca 1994r. Prawo budowlane (tekst jedn. Dz. U z 2006r. Nr 156, poz. 1118 ze zm.) - po rozpatrzeniu wniosku M. L. z dnia 7 lutego 2007r. w sprawie pozwolenia na przebudowę wejścia do istniejącego lokalu użytkowego na parterze budynku mieszkalno-usługowego przy ul. [...] w K. - odmówił zatwierdzenia projektu budowlanego i wydania pozwolenia na wykonanie tych robót budowlanych.
W uzasadnieniu decyzji organ podniósł, że jeden ze współwłaścicieli nieruchomości nie wyraził zgody na przeprowadzenie inwestycji, zaś inwestor wezwany do przedłożenia oświadczenia o prawie dysponowania nieruchomością na cele budowlane, złożył pismo w którym wyjaśnił, że zgoda wszystkich współwłaścicieli na wykonanie projektowanej przebudowy została zawarta w 1994r. w porozumieniu sądowym o dokonanie podziału spadku. W ocenie organu porozumienie takie nie zastępuje zgody pozostałych współwłaścicieli a brak zgody ze strony współwłaścicieli stanowi przeszkodę w stwierdzeniu posiadania przez inwestora prawa do dysponowania nieruchomością na cele budowlane.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty