Wyrok NSA z dnia 26 czerwca 2009 r., sygn. II OSK 263/09
Skarga złożona na podstawie art. 101 ust. 1 u.s.g. nie ma charakteru actio popularis, a więc do jej wniesienia nie legitymuje ani sprzeczność z prawem zaskarżonego zarządzenia, ani też stan zagrożenia naruszenia interesu prawnego lub uprawnienia.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Anna Łuczaj (spr.) Sędziowie sędzia del. WSA Arkadiusz Despot - Mładanowicz sędzia NSA Alicja Plucińska - Filipowicz Protokolant Anna Połoczańska po rozpoznaniu w dniu 26 czerwca 2009 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej M. Dz. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 31 października 2008 r. sygn. akt II SA/Kr 410/08 w sprawie ze skargi M. Dz. na uchwałę Rady Gminy Michałowice z dnia 31 maja 2006 r. nr XLVI/383/2006 w przedmiocie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Gminy Michałowice dla obszaru I oddala skargę kasacyjną
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 31 października 2008 r., sygn. akt II SA/Kr 410/08 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie oddalił skargę M. D. na uchwałę Rady Gminy Michałowice z dnia 31 maja 2006 r. nr XLVI/383/2006 w przedmiocie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Gminy Michałowice dla obszaru I.
W uzasadnieniu rozstrzygnięcia Sąd podał, że w skardze na powyższą uchwałę M. D. wskazała, iż jest użytkownikiem nieruchomości utworzonej z działki nr [...] położonej w M. gm. Michałowice. Działka ta znajduje się w obszarze użytków rolnych oraz terenów zieleni objętych formami ochrony przyrody z bezwzględnym zakazem zabudowy. Skarżąca zarzuciła brak zgodności planu z ustaleniami studium oraz uchybienia procesowe, polegające na nie ponowieniu poszczególnych etapów procedury planistycznej mimo wprowadzenia zmian do planu.
W odpowiedzi na skargę Rada Gminy Michałowice wniosła o jej oddalenie wskazując, że interes prawny skarżącej nie został w żaden sposób naruszony. Rada stwierdziła, że zgodnie z art. 36 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, jeżeli w związku z uchwaleniem planu miejscowego lub jego zmianą korzystanie z nieruchomości lub jej części w dotychczasowy sposób lub zgodny z dotychczasowym przeznaczeniem stało się niemożliwe bądź istotnie ograniczone, właściciel albo użytkownik wieczysty nieruchomości może żądać od gminy odszkodowania za poniesioną rzeczywistą szkodę albo wykupienia nieruchomości lub jej części. W niniejszej sprawie nie nastąpiła okoliczność uniemożliwiająca lub ograniczająca korzystanie z nieruchomości w dotychczasowy sposób.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty