Wyrok NSA z dnia 19 czerwca 2009 r., sygn. II OSK 1007/08
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Bożena Walentynowicz Sędziowie sędzia NSA Jerzy Bujko (spr.) sędzia del. WSA Bogusław Cieśla Protokolant Agnieszka Kuberska po rozpoznaniu w dniu 19 czerwca 2009 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej Samorządowego Kolegium Odwoławczego we Wrocławiu od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 26 lutego 2008 r. sygn. akt II SA/Wr 505/07 w sprawie ze skargi K. F. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego we Wrocławiu z dnia [...] kwietnia 2007 r. nr [...] w przedmiocie odmowy wszczęcia postępowania w sprawie stwierdzenia nieważności orzeczenia Prezydium Rady Narodowej w Trzebnicy o wykonaniu aktu nadania oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Zaskarżonym do Naczelnego Sądu Administracyjnego wyrokiem Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu uchylił decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego we Wrocławiu z dnia [...] kwietnia 2007 r., a także poprzedzającą ją decyzję tego organu z dnia [...] października 2006 r. wydane w przedmiocie odmowy wszczęcia postępowania o stwierdzenie nieważności orzeczenia byłego Prezydium Powiatowej Rady Narodowej w Trzebnicy z dnia [...] października 1961 r., nr [...], o wykonaniu aktu nadania J. F. gospodarstwa rolnego położonego we wsi W.. Do wydania tych decyzji doszło w następującym stanie faktycznym i prawnym:
Decyzją z dnia [...] października 2006 r. (nr [...]) - wydaną na podstawie art. 157 § 3 k.p.a. - Samorządowe Kolegium Odwoławcze we Wrocławiu odmówiło K. F. wszczęcia postępowania w sprawie stwierdzenia nieważności orzeczenia Prezydium Powiatowej Rady Narodowej w Trzebnicy z dnia [...] października 1961 r. (nr [...]) o wykonaniu aktu nadania, w części dotyczącej ustalenia warunków nabycia przez J. F. gospodarstwa rolnego położonego w W., w granicach działek nr [...], [...], [...], [...] i [...].
Wniosek o ponowne rozpatrzenie tej sprawy złożyła - działająca przez pełnomocnika - K. F., zarzucając Kolegium, że przy rozpatrywaniu sprawy nie uwzględniło istotnych wydarzeń z okresu tworzenia się własności na Ziemiach Odzyskanych i związanego z tym procesu powstawania dokumentów sankcjonujących bezprawie władzy w latach 1947-1961. Wnioskodawczyni wskazała, że J. F. pozostawił w ZSRR mienie składające się z zabudowań oraz ziemi. Po przybyciu na Ziemie Odzyskane otrzymał akt nadania (nr 3378 z dnia 20 grudnia 1947 r.) obejmujący udział w zabudowaniach oraz około 7 ha ziemi w W.. W ten sposób - zdaniem wnioskodawcy - Państwo Polskie wywiązało się względem J. F. z zobowiązania zaciągniętego w stosunku do repatriantów opuszczających ZSRR. Następnie, w okresie tworzenia państwowych gospodarstw rolnych pozbawiano osadników w W. części należących do nich gruntów rolnych, których stali się właścicielami na mocy dekretu z dnia 6 września 1951 r. Uwzględniając fakt pozbawienia J. F. części gruntów Prezydium Powiatowej Rady Narodowej w Trzebnicy wydał w dniu [...] października 1961 r. orzeczenie (nr [...]) o wykonaniu aktu nadania, stanowiąc w nim, że J. F. nabył własność nieruchomości o pow. 4,44 ha, przyznanej na własność aktem nadania z [...] grudnia 1947 r. (nr [...]), gdy tymczasem akt z 1947 r. dotyczył nadania gruntu o areale około 7,00 ha. W ocenie wnioskodawczyni, po dniu 7 września 1951 r., czyli po wejściu w życie dekretu z dnia 6 września 1951 r. o ochronie i uregulowaniu własności osadniczych gospodarstw chłopskich na obszarze Ziem Odzyskanych, J. F. został bezprawnie pozbawiony części należącej do niego ziemi, stanowiącej ekwiwalent za jego mienie pozostawione na Wschodzie. Według wnioskodawczyni, stosownie do postanowień art. 3 dekretu z 6 września 1951 r., już w dniu 7 września 1951 r. potomkom J. F. przysługiwało prawo do dziedziczenia pełnego ekwiwalentu za mienie pozostawione na Wschodzie, czyli do pozostałej części ziemi, bezprawnie pominiętej w orzeczeniu o wykonaniu aktu nadania z dnia 14 września 1961 r. Wskazane okoliczności przesądzają, zdaniem wnioskodawczyni, o interesie prawnym K. F., a tym samym o jej legitymacji, jako strony postępowania.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty