Wyrok NSA z dnia 27 maja 2009 r., sygn. II OSK 833/08
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Andrzej Jurkiewicz Sędziowie sędzia NSA Krystyna Borkowska (spr.) sędzia del. WSA Grzegorz Czerwiński Protokolant Anna Połoczańska po rozpoznaniu w dniu 27 maja 2009 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej M. L. i W. L. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 14 stycznia 2008 r. sygn. akt II SA/Kr 811/07 w sprawie ze skargi M. L. i W. L. na decyzję Wojewody Małopolskiego z dnia [...] maja 2007 r. nr [...] w przedmiocie odmowy wznowienia postępowania oddala skargę kasacyjną
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 14 stycznia 2008 r., sygn. akt II SA/Kr 811/07 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie oddalił skargę M. L. i W. L. na decyzję Wojewody Małopolskiego z dnia [...] maja 2007 r., nr [...] utrzymującą w mocy decyzję Prezydenta Miasta Krakowa w przedmiocie odmowy wznowienia postępowania, w sprawie zakończonej wydaniem decyzji pozwalającej na budowę z dnia [...] maja 2005 r., nr [...] dla inwestycji polegającej na realizacji budynku mieszkalnego dwurodzinnego, wraz z infrastrukturą techniczną.
W uzasadnieniu wyroku Sąd I instancji stwierdził, co następuje:
W dniu 19 grudnia 2006 r. M. L. i W. L. złożyli wniosek o wznowienie postępowania administracyjnego zakończonego wydaniem decyzji z dnia [...] maja 2005 r., pozwalającej na budowę budynku mieszkalnego dwurodzinnego. W uzasadnieniu wniosku podnieśli, że bezpodstawnie odmówiono im przymiotu strony we wskazanym wyżej postępowaniu. Podnieśli też, że przedmiotowa inwestycja została zrealizowana w sposób niezgodny z wydanym pozwoleniem na budowę. Wnioskujący wskazali jako podstawę wznowienia art. 145 § 1 pkt 4 i art. 145 § 1 pkt 5 Kodeksu postępowania administracyjnego.
Decyzją z dnia [...] marca 2007 r., znak [...] Prezydent Miasta Krakowa odmówił wszczęcia postępowania w sprawie. W uzasadnieniu decyzji organ I instancji podał, że zgodnie z art. 148 § 1 Kodeksu postępowania administracyjnego podanie o wznowienie postępowania strona wnosi w ciągu miesiąca od dnia, w którym dowiedziała się o okoliczności stanowiącej podstawę do wznowienia. Stosownie natomiast do art. 148 § 2 Kodeksu postępowania administracyjnego termin do złożenia podania o wznowienie postępowania z przyczyny określonej w art. 145 § 1 pkt 4 biegnie od dnia, w którym strona dowiedziała się o decyzji. W przedmiotowej sprawie organ uznał, że M. L. i W. L. uzyskali dokładne informacje o wydaniu przedmiotowego pozwolenia na budowę w dniu 28 sierpnia 2006 r., czyli w dniu odbioru przez ich pełnomocnika pisma z Wydziału Architektury Urbanistyki UMK, w którym zostali poinformowani, iż w przedmiotowej sprawie zgodnie z art. 28 ust. 2 ustawy - Prawo budowlane nie przysługiwał im przymiot strony. Biorąc powyższe pod uwagę Prezydent Miasta Krakowa uznał, że termin określony w art. 148 § 2 Kodeksu postępowania administracyjnego upływał dnia 28 września 2006 r. i nie został przez wnioskodawców dochowany. Organ wskazał także, że nie został dochowany termin określony w art. 148 § 1 Kodeksu postępowania administracyjnego, gdyż strona dowiedziała się o nowych okolicznościach faktycznych istotnych dla sprawy istniejących w dniu wydania decyzji, które nie były znane organowi w dniu 16 sierpnia 2006 r., czyli w dniu oględzin przedmiotowej inwestycji dokonanej w związku ze skargą wnioskodawców do Krakowskiego Zarządu Komunalnego. W dniu 16 sierpnia 2006 r. sporządzono protokół, w którym "ustalono, że istniejący projekt jest wadliwy i że inwestor [...] Ltd. dostarczy poprawioną dokumentację drogi dojazdowej przebiegającej wzdłuż posesji Nr 19". Protokół ten został podpisany przez pełnomocnika M. L. i W. L.. W konsekwencji wniosek o wznowienie postępowania należało złożyć do dnia 16 września 2006 r.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty