Wyrok NSA z dnia 21 kwietnia 2009 r., sygn. I OSK 592/08
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Irena Kamińska Sędziowie NSA Joanna Runge-Lissowska del.WSA Arkadiusz Despot-Mładanowicz (spr.) Protokolant Edyta Pawlak po rozpoznaniu w dniu 21 kwietnia 2009 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej C. G. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie z dnia 6 listopada 2007 r. sygn. akt II SA/Ol 811/07 w sprawie ze skargi C. G. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Olsztynie z dnia [...] czerwca 2007 r. nr [...] w przedmiocie udzielenia zabezpieczenia społecznego oddala skargę kasacyjną
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie wyrokiem z dnia 6 listopada 2007 r. II SA/Ol 811/07 oddalił skargę C. G. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Olsztynie z dnia [...] czerwca 2007 r. wydaną w sprawie udzielenia zabezpieczenia społecznego.
Przedstawiając w uzasadnieniu stan faktyczny sprawy Sąd pierwszej instancji wskazał, że pismem z [...] kwietnia 2007 r. C. G. wystąpił do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Dobrym Mieście o przyznanie, na podstawie art. 37 i 67 pkt 2 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej oraz zobowiązań wyrażonych w ustawach z dnia 29 stycznia 1999, poz. 67 i 68 oraz z dnia 24 kwietnia 2003 r. Dz. U. Nr 113, poz. 1065, zabezpieczenia społecznego w wysokości minimum socjalnego ustalonego przez Instytut Pracy i Spraw Społecznych. Podał, że jest osobą bezrobotną bez prawa do zasiłku, pozostającą na utrzymaniu żony, której dochód netto wynosi [...] zł.
W związku z tym wnioskiem Ośrodek wystąpił do strony o dostarczenie zaświadczenia o zarobkach małżonki za miesiąc marzec 2007 r., jak również uzgodnienie terminu przeprowadzenia wywiadu środowiskowego. Następnie C. G. poinformował organ, iż jego średni dochód rodziny przekracza maksymalny pułap dochodu na osobę jaki przewidują przepisy ustawy o pomocy społecznej, o której mowa w art. 71 Konstytucji RP (Dz. U. Nr 78, poz. 483 ze zm.), a której nie podlega. Sprecyzował, że prosił o zabezpieczenie społeczne, jakie gwarantuje art. 67 pkt 2 Konstytucji i ratyfikowane umowy międzynarodowe. W jego przypadku Konstytucja oraz wymienione ustawy nie nakazują dostarczenia zaświadczeń o jakie wystąpił MOPS, jak również przeprowadzenia wywiadu środowiskowego. Zaświadczenie doręczy dopiero z chwilą rozpoczęcia działań zmierzających do przyznania mu zabezpieczenia społecznego.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty