Wyrok NSA z dnia 17 września 2009 r., sygn. II OSK 1407/08
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Zygmunt Niewiadomski Sędzia NSA Wojciech Chróścielewski Sędzia del. NSA Jerzy Krupiński (spr.) Protokolant Karolina Kubik po rozpoznaniu w dniu 17 września 2009 roku na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej "[...]" Sp. Jawna z siedzibą w Z. G. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 7 maja 2008 r. sygn. akt VII SA/Wa 250/08 w sprawie ze skargi "[...]" Sp. Jawna z siedzibą w Z. G. na decyzję Wojewody Mazowieckiego z dnia [...] grudnia 2007 r. nr [...] w przedmiocie odmowy zmiany decyzji ostatecznej oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 7 maja 2008 r., sygn. akt VII SA/Wa 250/08, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę spółki jawnej [...] w Z. G. na decyzję Wojewody Mazowieckiego z dnia [...] grudnia 2007 r., nr [...], utrzymującą w mocy decyzję Starosty Piaseczyńskiego z dnia [...] sierpnia 2007 r., nr [...], dotyczącą odmowy zmiany decyzji Starosty Piaseczyńskiego z dnia [...] marca 2007 r., nr [...], w sprawie pozwolenia na budowę 124 budynków mieszkalnych jednorodzinnych w zabudowie szeregowej i 36 garaży wolnostojących oraz budynku gospodarczego w Nowej Iwicznej, na działkach o nr ewidencyjnych od 451 do 575.
Wyrok wydany został w następujących okolicznościach sprawy.
Wnioskiem z dnia 21 czerwca 2007 r., "[...]" Sp. j. z siedzibą w Z. G., wniosła o zmianę przywołanej wyżej decyzji Starosty Piaseczyńskiego z dnia [...] marca 2007 r., w ten sposób, że w miejsce zapisu o tym, że inwestor zobowiązany jest zawiadomić właściwy organ nadzoru "o zakończeniu budowy" wpisać "o zakończeniu budowy każdego domu". W uzasadnieniu wniosku wskazano, że dotychczasowa treść pozwolenia budowlanego nakazuje zgłosić zakończenie budowy obejmującej całą wielobudynkową inwestycję i uniemożliwia wcześniejsze zgłoszenie zakończenie budowy poszczególnych domów, a w konsekwencji przystąpienia do ich użytkowania. Podniesiono też, że przy obecnym brzmieniu decyzji koniecznym byłoby przeprowadzenie 125 postępowań sprawdzających, czy każdy kolejno ukończony dom może funkcjonować bez ukończenia pozostałych, co narażałoby inwestora na zbędne koszty, tym bardziej że i tak to każdy właściciel domu sam powinien decydować, kiedy budowa została zakończona i kiedy zamierza przystąpić do użytkowania budynku.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty