18.09.2009

Wyrok NSA z dnia 18 września 2009 r., sygn. II OSK 1425/08

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Wojciech Chróścielewski Sędzia NSA Andrzej Gliniecki Sędzia del. WSA Jarosław Stopczyński /spr./ Protokolant Mariusz Szufnara po rozpoznaniu w dniu 18 września 2009 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej D. Ż. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 20 maja 2008 r. sygn. akt VII SA/Wa 294/08 w sprawie ze skargi D. Ż. na decyzję Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia [...] listopada 2007 r. nr [...] w przedmiocie uchylenia decyzji i umorzenia postępowania organu pierwszej instancji oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

II OSK 1425/08

UZASADNIENIE

Wyrokiem z dnia 20 maja 2008 r. wydanym w sprawie sygn. akt VII SA/Wa 294/08 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę D. i B. Ż. na decyzję Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia [...] listopada 2007 r. ([...]) w przedmiocie uchylenia decyzji i umorzenia postępowania organu I instancji.

W uzasadnieniu powyższego wyroku wskazano m. in. że decyzją z dnia [...] sierpnia 2007 r. Wojewoda Wielkopolski stwierdził nieważność decyzji Prezydenta miasta Konina z dnia [...] marca 2007 r., zatwierdzającej projekt budowlany i udzielającej J. K. pozwolenia na budowę budynku mieszkalnego jednorodzinnego, oraz szczelnego zbiornika na nieczystości ciekłe. Zgodnie z przytoczonym stanowiskiem organu, kontrolowana w postępowaniu nieważnościowym decyzja obarczona była wadą rażącego naruszenia prawa. Zgodnie bowiem z § 14 ust. 1 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r., w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz. U. nr 75, poz. 690 ze zm.) do działek budowlanych oraz budynków i urządzeń z nimi związanych należy zapewnić dojście i dojazd umożliwiający dostęp do drogi publicznej odpowiednie do przeznaczenia i sposobu ich użytkowania, oraz wymagań dotyczących ochrony przeciwpożarowej określonych w przepisach odrębnych. Szerokość jezdni nie może być mniejsza niż 3 m. Z kolei § 14 ust. 2 w/w rozporządzenia dopuszcza zastosowanie dojścia i dojazdu do działek budowlanych w postaci ciągu pieszo-jezdnego, pod warunkiem, że ma on szerokość nie mniejszą niż 5 m., umożliwiającą ruch pieszy oraz ruch i postój pojazdów.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne