18.11.2009

Wyrok NSA z dnia 18 listopada 2009 r., sygn. II OSK 1782/08

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Joanna Banasiewicz Sędziowie Sędzia NSA Wiesław Kisiel Sędzia del. NSA Wiesław Morys (spr.) Protokolant Renata Sapieha po rozpoznaniu w dniu 18 listopada 2009 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej M. N. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 6 grudnia 2007 r. sygn. akt II SA/Wr 303/07 w sprawie ze skargi M. N. na decyzję Dolnośląskiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego we Wrocławiu z dnia [...] kwietnia 2007 r. nr [...] w przedmiocie nakazu rozbiórki dziewięciu garaży blaszanych oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu wyrokiem z dnia 6 grudnia 2007 roku, w sprawie oznaczonej sygnaturą akt II SA/Wr 303/07 w przedmiocie nakazu rozbiórki dziewięciu garaży blaszanych, oddalił skargę M. N. na decyzję Dolnośląskiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia [...] kwietnia 2007 r.

Wyrok ten wydano w następujących okolicznościach faktycznych i prawnych sprawy.

Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Głogowie decyzją z dnia [...] lutego 2007 r. wydaną po przeprowadzeniu postępowania wyjaśniającego, w tym dodatkowych dowodów zgodnie z wytycznymi zawartymi w uzasadnieniu wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 17 listopada 2005 r. w sprawie oznaczonej sygnaturą II SA/Wr 1814/03, nakazał M. N. przymusową rozbiórkę dziewięciu garaży blaszanych wybudowanych niezgodnie z przepisami obowiązującymi w okresie ich budowy na działce nr [...] (której współwłaścicielem jest M. N. wraz z M. i F. F.) oraz na działce [...] (której właścicielem jest M. N.). W jego ocenie znajdują się one na terenie, który zgodnie z przepisami o planowaniu przestrzennym nie jest przeznaczony pod zabudowę albo przeznaczony jest pod zabudowę innego rodzaju. Wspomnianym wyżej wyrokiem uchylono decyzje organów obu instancji orzekające rozbiórkę garaży z powodu niedostatecznego wyjaśnienia kwestii sprzeczności inwestycji z treścią planu zagospodarowania przestrzennego. Organ ustalił, iż garaże wybudowano bez pozwolenia na budowę w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku na terenach przeznaczonych pod zabudowę mieszkaniową o niskiej intensywności, w strefie ścisłej ochrony konserwatorskiej. Garaże mogą zatem być sytuowane w uzupełnieniu funkcji podstawowej dla obsługi mieszkańców domów jednorodzinnych, zatem nie w dużych zespołach. Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Głogowie uznał więc, że przedmiotowe obiekty budowlane zostały wybudowane niezgodnie z przepisami obowiązującymi w okresie ich budowy, dlatego podlegają przymusowej rozbiórce. W podstawie prawnej swej decyzji wskazał przepis art. 37 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 24 października 1974r. - Prawo Budowlane (Dz. U. Nr 38, poz. 229 ze zm.) w związku z art. 103 ust. 2 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz. U. z 2006 r. Nr 156, poz. 1118 ze zm.) oraz art. 104 k.p.a.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne