30.10.2009

Wyrok NSA z dnia 30 października 2009 r., sygn. II OSK 1750/08

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Andrzej Gliniecki Sędziowie Sędzia NSA Wojciech Chróścielewski Sędzia NSA Tomasz Zbrojewski (spr.) Protokolant Elżbieta Maik po rozpoznaniu w dniu 30 października 2009 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej M. B. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie z dnia 18 marca 2008 r. sygn. akt II SA/Ol 751/07 w sprawie ze skargi M. B. na decyzję Warmińsko - Mazurskiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Olsztynie z dnia [...] maja 2007 r. nr [...] w przedmiocie odroczenia usunięcia barakowozu oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

II OSK 1750/08

U Z A S A D N I E N I E

Wyrokiem z dnia 18 marca 2008 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie oddalił skargę M. B. na decyzję Warmińsko - Mazurskiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Olsztynie z dnia [...] maja

2007 r. w przedmiocie odroczenia usunięcia barakowozu.

W uzasadnieniu wyroku Sąd I instancji przyjął następujące okoliczności faktyczne i prawne:

Wyrokiem z dnia 10 maja 2005 r. Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną Mikołaja B. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie z dnia 31 maja 2004 r. oddalającego skargę Mikołaja B. na decyzję Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Olsztynie z dnia [...] listopada 2001 r. w sprawie nakazu rozbiórki obiektu budowlanego.

Pismem z dnia 31 października 2006 r. M. B. zwrócił się do Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Mrągowie z wnioskiem o odroczenie do dnia 30 września 2008 r. wykonania przymusowej rozbiórki (usunięcia) barakowozu z działki nr [...], położonej w obrębie D., gmina P. i zezwolenie na czasowe wykorzystanie tego obiektu. Wnioskodawca wskazał, iż aktem notarialnym z dnia 10 czerwca 2005 r. nabył udział we współwłasności działki od Mikołaja B.. Latem 2005 r. został poinformowany o uprawomocnieniu się decyzji nakazującej Mikołajowi B. usunięcie z niej samowolnie ustawionego barakowozu. Na skutek kradzieży osi barakowozu wraz z wózkiem usunięcie barakowozu okazało się jednak niemożliwe. Ponadto obowiązki zawodowe wnioskodawcy nie pozwalają mu na przyjazd do Polski w celu usunięcia barakowozu. Strona przewiduje, że do 30 września 2008 r. uda jej się przeznaczyć kilkanaście dni urlopu na przyjazd do Polski i zajęcie się tą sprawą. Za odroczeniem wykonania przymusowej rozbiórki przemawia również to, iż z informacji uzyskanych w Urzędzie Gminy w Pieckach wynika, że w roku 2007 r. opracowywany będzie plan zagospodarowania przestrzennego gminy Piecki i działka, na której znajduje się barakowóz zostanie przekształcona z działki rolniczej na rekreacyjną, co stworzy możliwość ubiegania się o zalegalizowanie samowoli budowlanej. Wnioskujący nadmienił, iż natychmiastowe usunięcie barakowozu doprowadziłoby do tego, że posadzone na działce drzewa, którymi opiekuje się jego rodzina, zostałyby pozbawione właściwej pielęgnacji, a to byłoby sprzeczne z zasadami rozsądnej gospodarki i pozbawiłoby działkę uroku. Do wniosku załączone zostało oświadczenie, iż w dniu [...] czerwca 2005 r. nabył nieodpłatnie od M. B. własność spornego barakowozu.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne