Wyrok NSA z dnia 14 października 2009 r., sygn. II OSK 1571/08
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Jerzy Bujko (spr.) Sędziowie: Sędzia NSA Krystyna Borkowska Sędzia NSA Janina Kosowska Protokolant Agnieszka Majewska po rozpoznaniu w dniu 14 października 2009 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej J.S. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 6 czerwca 2008 r. sygn. akt VII SA/Wa 225/08 w sprawie ze skargi J.S. na decyzję Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia [...] grudnia 2007 r. nr [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia nieważności decyzji umarzającej postępowanie administracyjne oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 6 czerwca 2008 r., sygn. akt VII SA/Wa 225/08, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę J.S. na decyzję Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia [...] grudnia 2007 r., Nr [...], w przedmiocie odmowy stwierdzenia nieważności decyzji umarzającej postępowanie administracyjne.
Opisując stan faktyczny niniejszej sprawy, Sąd I instancji wskazał, iż w związku z zawiadomieniem skarżącego o podjęciu przez S. i E. R., robót budowlanych na nieruchomości przy ul. W. 2 w O., bez pozwolenia na wznowienie robót, Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego dla m. Olsztyn pismem z dnia 23 sierpnia 2004 r. zawiadomił strony o wszczęciu postępowania administracyjnego w tym przedmiocie, a następnie decyzją z dnia [...] lutego 2005 r. umorzył postępowanie uznając, że takie roboty budowlane nie zostały podjęte. Decyzją z dnia [...] grudnia 2005 r., Warmińsko-Mazurski Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego w Olsztynie utrzymał decyzję organu I instancji w mocy, natomiast Wojewódzki Sąd Administracyjnego w Olsztynie, po rozpatrzeniu skargi J.S., wyrokiem z dnia 9 maja 2006 r., sygn. akt II SA/Ol 62/06, uchylił zarówno decyzję organu odwoławczego, jak i poprzedzającą ją decyzję organu I instancji. Sąd I instancji wskazał, że pomimo licznych zarzutów podnoszonych przez skarżącego w odwołaniu, organ odwoławczy, wydając zaskarżoną decyzję oparł się wyłącznie na materiale dowodowym zebranym przez organ I instancji. Zasada prawdy obiektywnej nakłada natomiast na organ obowiązek podjęcia wszelkich kroków niezbędnych do dokładnego wyjaśnienia stanu faktycznego sprawy. Ponadto Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w wyroku z dnia 31 sierpnia 2005 r., sygn. akt II SA/Ol 237/05, wskazał, aby organ rozpatrzył zarzuty skarżącego podniesione w odwołaniu i ustosunkował się do nich. Tymczasem organ nie przeprowadził żadnych czynności w celu ustalenia wszystkich istotnych okoliczności faktycznych mających znaczenie dla sprawy. Organ nie umożliwił również skarżącemu wypowiedzenia się w kwestii robót budowlanych przeprowadzonych na terenie nieruchomości przy ul. W. 2 w O. po uchyleniu wyrokiem Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 2 lipca 2002 r., sygn. akt IV SA 2831/01, decyzji zezwalających na kontynuowanie robót.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty