07.10.2009

Wyrok NSA z dnia 7 października 2009 r., sygn. I OSK 1479/08

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia NSA Joanna Runge-Lissowska (spr.) Sędziowie NSA Janina Antosiewicz Paweł Miładowski Protokolant Tomasz Zieliński po rozpoznaniu w dniu 7 października 2009 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Gminy Miasta Stołecznego Warszawy od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 27 sierpnia 2008 r. sygn. akt I SA/Wa 266/08 w sprawie ze skargi J.K. na decyzję Wojewody Mazowieckiego z dnia [...] grudnia 2007 r. nr [...] w przedmiocie odmowy ustanowienia prawa użytkowania wieczystego gruntu oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 17 sierpnia 2008 r. sygn. akt I SA/Wa 266/08, po rozpoznaniu skargi J.K., Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uchylił decyzję Wojewody Warszawskiego z dnia [...] grudnia 2007 r. nr [...] i utrzymaną nią w mocy decyzję Prezydenta m.st. Warszawy z dnia [...] kwietnia 2007 r. nr [...].

Decyzjami tymi odmówiono K.S., J.B., Z.B.-M., J.K., T.K., Marcinowi M.K. i J.K., następcom prawnym b. właścicieli nieruchomości warszawskiej przy ul. G. nr hip. [...], oznaczonej jako część działek nr [...] i [...], prawa użytkowania wieczystego do części gruntu tej nieruchomości.

W uzasadnieniu wyroku Wojewódzki Sąd wyjaśnił:

Obecnie nieruchomość hip. [...] wchodzi w skład działek ewidencyjnych [...] i [...], będących własnością Skarbu Państwa, pozostającym w użytkowaniu wieczystym Polskich Kolei Państwowych na mocy decyzji Wojewody Warszawskiego z dnia [...] września 1996 r. nr [...] i [...], które to prawo zostało ujawnione w księdze wieczystej [...] października 1998 r. oraz działki nr [...], będącej własnością m.st. Warszawy. Na skutek stwierdzenia nieważności orzeczeń administracyjnych o odmowie przyznania b. właścicielom prawa do tej nieruchomości Prezydent m.st. Warszawy decyzją z dnia [...] stycznia 2004 r. odmówił przyznania prawa wieczystego użytkowania następcom prawnym b. właścicieli, zaś Wojewoda Mazowiecki decyzją z dnia [...] maja 2004 r., utrzymał w mocy tę decyzję. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z dnia 7 września 2005 r. I SA/Wa 1058/04 uchylił obie decyzje stwierdzając, że z akt sprawy wynika, iż w budynku znajdującym się na gruncie przedmiotowej nieruchomości nastąpiła sprzedaż lokali i oddanie odpowiedniej części gruntu w użytkowanie wieczyste, zatem właściciele tych lokali są stronami postępowania, zaś organy nie powiadomiły ich o toczącym się postępowaniu, że nie poczynione zostały ustalenia co do przeznaczenia gruntu w planie zagospodarowania i czy jest on obowiązujący, że organy powołały się na fakt oddania gruntu w użytkowanie wieczyste, czyli na nieodwracalne skutki prawne, jednak jest to okoliczność mająca znaczenie w postępowaniu nadzorczym, a nie dotyczącym prawa własności czasowej. Ponownie rozpatrując sprawę, Prezydent ustalił, że grunt nie jest objęty żadnym planem zagospodarowania i stwierdził, że oddanie gruntu w użytkowanie wieczyste Polskim Kolejom Państwowym spowodowało trwałe rozdysponowanie gruntem na rzecz osób trzecich, a zawarcie umów notarialnych spowodowało nieodwracalne skutki prawne, uniemożliwiające przyznanie prawa następcom prawnym b. właścicieli. W ponownym postępowaniu zatem również odmówiono przyznania prawa do gruntu, decyzjami Prezydenta i Wojewody, wskazanymi na wstępie.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne