15.10.2009 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 15 października 2009 r., sygn. II GSK 151/09

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Janusz Drachal (spr.) Sędzia NSA Edward Kierejczyk Sędzia NSA Andrzej Kuba Protokolant Magdalena Rosik po rozpoznaniu w dniu 15 października 2009 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej N. O. P. Spółki z o.o. w W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w W. z dnia 14 listopada 2008 r. sygn. akt VI SA/Wa 1553/08 w sprawie ze skargi N. O. P. Spółki z o.o. w W. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w W. z dnia [...] maja 2008 r. nr [...] w przedmiocie odmowy wydania zezwolenia na zajęcie pasa drogowego oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Zaskarżonym skargą kasacyjną wyrokiem z dnia 14 listopada 2008 r., sygn. akt VI SA/Wa 1553/08, Wojewódzki Sąd Administracyjny w W. oddalił skargę N. O. P. Spółki z o.o. z siedzibą w W. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w W. z dnia [...] maja 2008 r., nr [...], w przedmiocie odmowy wydania zezwolenia na zajęcie pasa drogowego. Decyzją tą utrzymano w mocy decyzję Prezydenta [...] W. z dnia [...] lutego 2008 r. o nr [...].

Sąd pierwszej instancji oparł swoje rozstrzygnięcie na ustaleniach faktycznych organów administracji, które stwierdziły, że w dniu 16 marca 2007 r. skarżąca spółka wniosła o wydanie zezwolenia na dalsze zajęcie pasa drogowego al. [...] w rejonie ul. [...] - od dnia 20 kwietnia 2007 r. do dnia 19 października 2008 r. - pod nośnik reklamowy jednostronny o łącznej powierzchni reklamowej 18 m2. Analiza zgromadzonych dokumentów oraz ustalone w trakcie postępowania okoliczności faktyczne sprawy pozwalały stwierdzić, że kontynuacja zezwolenia na lokalizację przedmiotowej reklamy jest niemożliwa ze względu na zagrożenie dla bezpieczeństwa ruchu drogowego w wyniku dekoncentracji kierowców. Wnioskowana reklama adresowana jest do kierujących pojazdami, natomiast pas drogowy al. [...], którego dotyczy wniosek pełni ważną rolę w układzie drogowym [...] W. i charakteryzuje się wysokim natężeniem ruchu kołowego. Funkcjonowanie nośnika reklamowego będzie zatem powodować poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego z uwagi na proces tzw. fiksacji (to jest chwilowego zatrzymania wzroku w jednym punkcie, np. na reklamie) powodujący dekoncentrację kierowców.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne